1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rom4ik [11]
2 years ago
6

Solve. Check the solution. t/8 = 15 *

Mathematics
2 answers:
sp2606 [1]2 years ago
8 0

Answer:

the answer is 15 I'm positive

ratelena [41]2 years ago
5 0

Answer:t=120

Step-by-step explanation:120 divided by 8=15

You might be interested in
A 10ft by 20ft rectangular swimming pool is surrounded by a walkway of uniform width. If the total area of the walkway is 216ft^
Dmitry [639]

check the picture below.


so, we know the dimensions of the pool, is a 20x10, so its area is simply 200 ft², and we know the walkway is 216 ft², so the whole thing, including pool and walkway is really 200 + 216 ft².


now, as you see in the picture, the dimensions for the combined area is 20+2x and 10+2x, since the walkway is "x" long, therefore,


\bf \stackrel{length}{(20+2x)}\stackrel{width}{(10+2x)}=200+216\implies \stackrel{FOIL}{4x^2+60x+200}=200+216 \\\\\\ 4x^2+60x=216\implies \stackrel{dividing~by~4}{x^2+15x=54} \\\\\\ x^2+15x-54=0\implies (x+18)(x-3)=0\implies x= \begin{cases} -18\\ \boxed{3} \end{cases}


notice, it cannot be -18, since is a positive length unit.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Q15. Ken earned x dollars at his part-time job on Friday. His wife earned $12 more
mafiozo [28]

Ken earns 54 dollars at his part-time job on Friday

Given that Total amount earned by ken and his wife at their part-time job on Friday= $174

Money earned by ken= x dollars

Money earned by ken's wife = (2x+12) dollars

Total amount earned by ken and his wife at their part-time job on Friday=  x dollars + (2x+12) dollars

(x + 2x + 12 ) dollars = $ 174 ( addition of ken and ken's wife income and total amount earned by ken and his wife at their part-time job on Friday is $174)

(3x + 12 ) dollars = $ 174

3x=$162

x=\frac{162}{3}

x= 54 dollars

Therefore,54 dollars were earned by ken  at his part-time job on Friday

Hence,Ken earns 54 dollars at his part-time job on Friday

Learn more about dollars here:

brainly.com/question/14982791

#SPJ9

4 0
1 year ago
Keiko sold 3 less than three-fourths of his sister’s sales. Which expression represents what Keiko sold?
Valentin [98]
Let’s represent his sister’s sales as x

3/4ths of his sister’s sales would be:

3/4x

3 less than 3/4ths of his sister’s sales would be:

3/4x - 3
3 0
2 years ago
The length of time a person takes to decide which shoes to purchase is normally distributed with a mean of 8.54 minutes and a st
Minchanka [31]

Answer:

0.0323 = 3.23%. Is unusual

Step-by-step explanation:

Using the normal distribution we can find z value with the mean and standard deviation as follows. x is the value we want to know its probability

z = (x - mean)/standard deviation

z = (5-8.54)/1.91

z = -1.85

Using z tables for normal distribution, for z = 1.85, we have an area under the curve of 0.9677. Since we want to know the probability for 5 minutes or less, we have to substract from

p = 1- 0.9677

p = 0.0323

An event with a probability less than 5% is considered unusual.

8 0
3 years ago
for A class trip, 144 students are put on 4 buses .At this rate how many students would be on 8 buses. Plz put work​
dedylja [7]

Answer: 288 students

Step-by-step explanation:

<u>First Step: find the number of students per bus</u>

Given

- 144 students

- 4 bus

Solve

144 students/4 buses=36 students/bus

<u />

<u>Second Step: apply the rate to find the number of students in 8 buses</u>

Given

- 8 buses

- 36 students/bus

Solve

8×36=288 students

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How would you graph an inequality ?
    8·1 answer
  • I have a bottle 80floz's and I need to pour out 1/5 of the bottle. How much of the bottle is left.????
    12·2 answers
  • Today, 4 cows produced 26 gallons of milk. If each cow produced the same amount of milk, how many gallons of milk did each cow p
    14·2 answers
  • 6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?
    14·1 answer
  • 3. For each equation, determine if x=2 is a solution. Explain or show your reasoning. Select ALL of those where the x can equal
    8·1 answer
  • A straight line passes through A (-2, 0) and B (2,-k). The line is
    12·1 answer
  • When solving 8,411 ÷ 52, you decide to start by subtracting 100 groups of 52. What is the remainder?
    9·2 answers
  • The expression 14.00d + 14.34c can be used to find the total cost of d pounds of almonds and c pounds of cashews. How much does
    5·1 answer
  • a company just announced that it has made a profit £4 million. It is going to give 2/7 of this to charity. How much will it give
    8·1 answer
  • Help amirvan help!!<br> yes
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!