1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
3 years ago
6

Solve for y 4 _ =6 y

Mathematics
1 answer:
Vinvika [58]3 years ago
6 0

Answer:

y=2/3

Step-by-step explanation:

Since y is in the denominator, we take it to the other side to make it the numerator. And 6 also changed sides which results in y=4/6. Reducing to lowest terms we get, y=2/3.

You might be interested in
I need help lolsssss
MissTica

Answer:

$0.75 per song

Step-by-step explanation:

Given that the relationship between variable s and c is a proportional relationship, and is represented by the equation, c = 0.75s.

Where,

c = total costs

s = number of songs

The constant of proportionality, k, = 0.75.

Thus, 0.75 represents the cost per sing downloaded.

The answer is:

✔️$0.75 per song

7 0
3 years ago
Which sample has a greater variability, or spread?
avanturin [10]

Answer:

The orange sample

Step-by-step explanation:

The higher the interquartile range the bigger the variance as it the difference between the 0.25 and 0.75 quantiles which basically means if the difference between the 25 percent and 75 percent is higher then there is more variety as they are further away

Would be amazing if you marked brainliest and feel free to comment any follow up questions :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me
Snowcat [4.5K]

Answer:

9/4 as a fraction or 2.25 as a decimal

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
If 6 beads weigh 48 grams, how many beads weigh 72 grams?
allochka39001 [22]
Nine.
48 divided by 6 is 8, which means that each bead weighs 8 grams.
72 divided by 8 is nine.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Frank is entering college and is trying to decide between a business major and a liberal arts major. He decides to conduct a ran
    5·2 answers
  • Can some one help me <br> ????????
    12·2 answers
  • Bentley had $40 in birthday money in her piggy bank. She spent $10 on new flip-flops, then got $20 for her allowance and did not
    12·2 answers
  • Which statement illustrates the identity property of addition?
    11·2 answers
  • What is percent increase from 2 to 3
    8·2 answers
  • How to find the length when the perimeter and width is given
    5·2 answers
  • Sam complete 3 math problems in 8 minutes. How long will it take to do 15 problems?
    12·1 answer
  • How do you solve this? I'm stuck
    10·1 answer
  • Peter began his trip at 1 on the number line shown above. He moved 3 positive counts on day one and 8 negative counts on day two
    8·2 answers
  • At Fairview Middle School, 75 band members need to raise a total of $8,250 for a trip. So far, they have raised $3,120.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!