1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
3 years ago
8

Four cookies and three cupcakes code $13.25. Five cookies and two cupcakes cost $11.75. Give the system of equations that could

be used to find the cost of one cookie and the cost of one cupcake. Solve the system.

Mathematics
1 answer:
Kaylis [27]3 years ago
7 0

Answer:

  • cookie: $1.25
  • cupcake: $2.75

Step-by-step explanation:

Let x and y represent the cost of a cookie and a cupcake, respectively.

  4x +3y = 13.25

  5x +2y = 11.75 . . . . . . the system of equations

___

By Cramer's rule:

  x = (3(11.75) -2(13.25))/(3(5) -2(4)) = 8.75/7 = 1.25

  y = (13.25(5) -11.75(4))/7 = 19.25/7 = 2.75

The cost of one cookie is $1.25; the cost of one cupcake is $2.75.

_____

Cramer's rule gives the solution to the system of equations ...

  ax +by =c

  dx +ey = f

as ...

  ∆ = bd -ea

  x = (bf -ec)/∆

  y = (cd -fa)/∆

You might be interested in
Help me plz with all of them plzzzz
nika2105 [10]
The answer for part b is 6
3 0
3 years ago
Which ordered pairs are solutions to the inequality x+3y≥−8?
crimeas [40]
(-6,0)
(-1,-2)
(-5,-1)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this simple math problem. ^_^
mote1985 [20]

Answer:

The answer to this question is A

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you solve this system: y= -3/2x, and 3x+2y=-4 by substitution?
Soloha48 [4]
Download Photomath it will answer it with step by step work
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to do literal equations?
mixer [17]

See examples before for the method to solving literal equations for a given variable: Solve A = bh for b. Since h is multiplied times b, you must divide both sides by h in order to isolate b. Since (c+d) is divided by 2, you must first multiply both sides of the equation by 2.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • ivan earns 8$ each time he walks his neighbors dog. He already walked the dog 5 times. how many more times does he need to walkt
    15·2 answers
  • It costs deirdre $212 to make candles. how many candles must she sell at $8 apiece to make a profit?
    15·2 answers
  • Must the product of three polynomials again be a polynomial?
    7·1 answer
  • the average weight of 6 people is 173, a 7th person gets on and now the average weight is 165, how much did the 7th person weigh
    5·2 answers
  • A taxi cab in myrtle beach charges $2 per mile and $1 for every person. If a taxi cab ride for two people costs $12, how far did
    12·1 answer
  • Are (-1,3) and (1,5) parallel
    9·2 answers
  • How do you write 0.000006 on scientific notation
    14·1 answer
  • you want to make a playlist with your top 12 favorite songs. in how many different ways can the playlist be made. order matters
    13·2 answers
  • What are the order of operations
    9·2 answers
  • Solve the equation.<br> 30- (x + 5) = 7x-7<br> The solution is x =
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!