1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zzz [600]
3 years ago
14

Please help with this 1 question! -3-||

Mathematics
2 answers:
xenn [34]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

First we need to cross multiply ok?

100 times x=4800times50

100x=240000

Divide 100 both sides

x=2400

Hence your answer is 2400, hope this helps :)

kondor19780726 [428]3 years ago
3 0

Answer:

2400

Step-by-step explanation:

half of 4800 is 2400

You might be interested in
Please solution and answer a and b thanks you ​
Igoryamba

Answer:

A) 2280 and length is 12mm and width is 190mm

B) 190, 12

Step-by-step explanation:

Area of 1 cylinder: 456

456*5= 2280

38*5=190

diameter:190mm

height:12mm

190*12= 2280

5 0
3 years ago
Jeffery runs at an average speed of 8 mph, and he bikes at an average speed of 14 mph. Yesterday, Jeffery ran for x hours. How f
Mrac [35]

Answer:

8x miles

Step-by-step explanation:

  • runs with speed 8 mph
  • bikes at an average speed of 14 mph

distance = speed * time

Here the speed for run is 8 mph and time is x hours

So distance covered: 8 * x = 8x miles.

4 0
2 years ago
Can someone help me please?
Alina [70]

Answer:

64/100 or 0.64 :)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for y. y + 8x = 1​
BARSIC [14]

Answer:

The value of y is y = -8x + 1.

Step-by-step explanation:

y + 8x = 1 \\   \frac{ \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  - 8x =  - 8x}{y =  - 8x + 1}

▪Happy To Help <3

6 0
3 years ago
A shop in the mall is 8 yards by 12 yards. How much would it cost to recarpet the shop with carpet that costs $2.69 per square y
valentinak56 [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

You will first have to find the area to find the price of each square yard.

Area is 8*12 = 96. Multiply this by 2.69.

It will cost 258.24 dollars to recarpet the shop.

Let me know if this helped

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • BRAINLIEST
    5·1 answer
  • Is 180 divisilbe by 9
    9·2 answers
  • I can't figure this out, help-
    13·2 answers
  • Whats the answer? thanks :)
    12·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves cost $36.95.what is the unit price of the pair of gloves?​
    9·1 answer
  • Which is greater<br> 30% of 30 or 28% of 32 ?<br> You must show your working.
    13·2 answers
  • 7. Find the inverse of f(x) = -2x + 10. Please show work.​
    11·1 answer
  • Can u help with 11 pls. Thank u so much. P.S. sorry it's a little blurry.
    9·1 answer
  • 16 divided by 1.296 <br> Can you take me through step-by-step on this plz?
    8·2 answers
  • Plz help me I need help I can not <br> Figure this out
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!