1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flura [38]
3 years ago
12

A 4-pound bag of carrots costs $2.48. What is the unit price? *

Mathematics
1 answer:
ahrayia [7]3 years ago
8 0

Answer:

0.62 cents per pound

Step-by-step explanation:

2.48/4

to find price per pound which is the unit price

2.48/4=0.62

brainliest appreciated

You might be interested in
On a coordinate plane, a line goes through points (negative 4, 0) and (0, 4.5).
Mila [183]

-4 is the x intercept.as in the values on the x-axis

7 0
3 years ago
The solutions of x^2=16x-28 are
Shalnov [3]

Answer:

the solutions of x^2=16x-28 are

2) 2 and 14

4 0
3 years ago
A rectangle has a perimeter of `52` cm. Its width is `9` cm.
aniked [119]
The length will be 17.
Perimeter equation is L+L+W+W= Perimeter

9+9+W+W=Perimeter

I took 18 and subtracted it from 52 and got 34.

Since we are calculating one side length I divided by 2 which got me to 17.
4 0
2 years ago
Please explain!!!!!!!!!!!!!!
dexar [7]
You have to multiply by 16's and then divide the two numbers
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An elevator descends into a mine shaft at the rate of 6 m/min. If the descend starts from 20 meter above the ground level, how l
levacccp [35]
60 minutes. Take how far it is above ground (20 m) and add it to the absolute value of how far it is below ground (340 m) to get 360 meters, which you divide by the rate of descent (6 m/min) to get 60 minutes.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • How far will lava flow travel in 1 hour if the lava flow moves about 93 meters in 1.5 hours
    14·2 answers
  • Which is not an advantage of using a histogram to represent data
    6·1 answer
  • What property is shown in the equation below?
    11·1 answer
  • You are updating your garage and the only thing left to paint is your garage door. You
    5·1 answer
  • What is the value of the 7 in the number 53.75?<br> Give your answer as a fraction.
    6·2 answers
  • 50 Points
    7·1 answer
  • HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST
    11·2 answers
  • The Grand Prismatic Spring in Yellowstone discharges 8,400 gallons of water at a rate of 560 gallons a minute. Using m for minut
    9·1 answer
  • I can’t figure this out I need the answer
    6·1 answer
  • For the list {12, 15, 13, 20, 23, 27, 25, 36, 40}, how many elements will be compared to find 25 using linear search
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!