Answer:
40 is the full amount
Step-by-step explanation:
The answer would be 10 it is cheaper you must divide here is my work
<span>You divide unit per price = 10/$6.75 = $1.48
12/$7.25 = $1.65
Which means 10 units are cheaper</span>
Answer: A. You got it! ✔
Step-by-step explanation: All of the others use the "Y" Axis. That's big no-no for this question. Enjoy :)
Answer:
I believe this is pathgorean theorem, which I did at the beginning of alegbra last year. It is basically finding the missing side of a triangle. (Trust me some of the easiest stuff you do all year) Below are my notes from last year. I hope it helps! Good Luck!!!
Step-by-step explanation:
Given two sides
If you know two other sides of the right triangle, it's the easiest option; all you need to do is apply the Pythagorean theorem:
a² + b² = c²
if leg a is the missing side, then transform the equation to the form when a is on one side, and take a square root:
a = √(c² - b²)
if leg b is unknown, then
b = √(c² - a²)
for hypotenuse c missing, the formula is
c = √(a² + b²)
Answer:
480-500 sile
Step-by-step explanation:
please lety me get points
seniors are lucky becoz its last year