1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
3241004551 [841]
2 years ago
5

AA Corp can lease a truck for four years at a cost of $25,000

Business
1 answer:
erica [24]2 years ago
3 0

______________________________

<h3>LEASING:</h3><h3>= $25,000 × 4 Years</h3><h3>= $100,000</h3><h3>= 10% × $25,000 ÷ 100 - $25,000</h3><h3>= $22,500 × 4 Years</h3><h3>= <u>$90,000</u></h3><h3 /><h3>BUYING:</h3><h3>= $60,000 + $40,000</h3><h3>= $100,000</h3><h3>= 10% × $10,000 ÷ 100 - $10,000</h3><h3>= $9,000 × 4 Years</h3><h3>= $36,000 + $60,000</h3><h3>= <u>$</u><u>9</u><u>6</u><u>,000</u></h3>

<h3>LEASING IS A BETTER OPTION</h3>

______________________________

You might be interested in
. Tierney Enterprises is constructing its cash budget. Its budgeted monthly sales are $5,000, and they are constant from month t
mel-nik [20]

Answer:

b.$1,150

Explanation:

Sales Collection   $5,000*.98                      $4,900

Payment of purchases  $5,000*50%            ($2,500)

Other payments            $5,000*25%             ($1,250)

Net Cash flow during a typical month             $1,150      

3 0
3 years ago
Nipurna is a high school guidance counselor. Nipurna is well liked by the staff and students whom she supervises. She recognizes
Mnenie [13.5K]

Answer:

It would appear that she develops a participatory leadership or management.

Explanation:

"Theory Y managers have an optimistic, positive opinion of their people, and they use a decentralized, participative management style. This encourages a more collaborative, trust-based  relationship between managers and their team members.

People have greater responsibility, and managers encourage them to develop their skills and suggest improvements. Appraisals are regular but, unlike in Theory X [authoritative] organizations, they are used to encourage open communication rather than control staff."

Reference: Mind Tools Content Team. “Theory X and Theory Y: Understanding People's Motivations.” Team Management Training from MindTools.com, 2019.

3 0
3 years ago
If the unemployment rate is 9 percent and the natural rate of unemployment is 5 percent, then the:___________. A. frictional une
professor190 [17]

Answer:

C. cyclical unemployment rate is 4 percent.

Explanation:

The cyclical unemployment is associated with business cycles of recessions and expansions. The actual unemployment rate is given by the natural rate of unemployment added to the cyclical unemployment rate. In this case, the cyclical unemployment rate is:

C = 9\%-5\% = 4\%

The answer is C. cyclical unemployment rate is 4 percent.

6 0
3 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Fabrick Company's quality cost report is to be based on the following data: Lost sales due to poor quality $ 78,000 Quality data
Makovka662 [10]

Answer:

$102,000

Explanation:

Calculation to determine What would be the total appraisal cost appearing on the quality cost report

Using this formula

Total appraisal cost=Test and inspection of in-process goods + Final product testing and inspection

Let plug in the formula

Total appraisal cost=$ 24,000+$78,000

Total appraisal cost=$102,000

Therefore What would be the total appraisal cost appearing on the quality cost report is $102,000

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A foreign subsidiary of the Bart Corporation has certain balance sheet accounts on December 31, 20X2. Information relating to th
    8·1 answer
  • The following balances come from the financial statements of Way Industries: Sales revenue $850,000; Accounts receivable $280,00
    7·1 answer
  • What was the average maturity level (with a high of 5) reported by survey participants for high performing organizations and low
    10·1 answer
  • According to the law of supply, what happens to the quantity that the suppliers create when the prices increase? According to th
    8·2 answers
  • Sheffield Corp. had the following accounts and balances: Accounts payable $28300 Equipment $34800 Accounts receivable 4550 Land
    15·1 answer
  • You need to have $33,250 in 11 years. You can earn an annual interest rate of 4 percent for the first 6 years, and 4.6 percent f
    15·1 answer
  • A sales call from a telemarketer is an example of which type of promotion?
    8·1 answer
  • Account which shows gross profit or gross loss of the business is called​
    7·1 answer
  • Stacy wants to teach 3rd graders in a public school she just finished her bachelor's degree in education what is he required to
    6·1 answer
  • A perfectly competitive apple farm produces 1,000 bushels of apples at a total cost of $36,000. The price of each bushel is $50.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!