1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Greeley [361]
3 years ago
6

How do you do slopes in Math I wanna learn To know The applied Math so I can pass My ged

Mathematics
1 answer:
IgorLugansk [536]3 years ago
3 0

Answer:

The slope will be the same for a straight line no matter which two points you pick as you know. All you need to do is to calculate the difference in the y coordinates of the 2 points and divide that by the difference of the x coordinates of the points(rise over run). That will give you the slope.

You might be interested in
Which is equivalent 4 pencils for every 2 student
taurus [48]

Answer:

8 pencils for every 4 students

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help !! i’m not quite getting what the equation can possibly be ? thank u !
Reika [66]
I think the answer is y=1/4x+2 :)
4 0
2 years ago
6,859 in standard form
sasho [114]

thats 6859, there is nothing wrong with it

3 0
3 years ago
What is the function?
Bezzdna [24]

Answer:

you can do it , you can solve it , if you will not learn no job no money so need to study :))

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)))

3 0
2 years ago
Help help please i will mark u brill
Roman55 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

u/4 + 9.9 = 16.9

Putting value of u = 24 in the equation

24/4 + 9.9 = 16.9

6 + 9.9 = 16.9

15.9 = 16.9

Bringing like terms on one

16.9 - 15.9 = 1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the spring constant for the spring in the graph?
    15·1 answer
  • How many licks does it take to get to the center of a tootsie pop?
    14·2 answers
  • The times that a cashier spends processing individual customer’s order are independent random variables with mean 2.5 minutes an
    6·1 answer
  • What is the measure of the missing angle?
    5·1 answer
  • Find the factor pairs of 46 and 76
    12·1 answer
  • 2x + 3 = 7 need help with this​
    11·2 answers
  • Find the axis of symmetry.
    15·1 answer
  • If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?
    5·2 answers
  • What is the total surface area?
    9·1 answer
  • Pa answer po plss pls
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!