0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Answer:
x >= 7 OR x < -8
n <= -3 AND n > -6
Step-by-step explanation:
15) 7x - 6 >= 43 OR 10x + 4 < -76
7x >= 43 + 6 OR 10x < -76 - 4
7x >= 49 OR 10x < -80
x >= 7 OR x < -8
you can draw based on this
for >= it is full dot for < it is like circle on the graph
you have to draw both x>= 7 , x < -8 on the same line because it is OR
so both ranges of x are possible
21) 3 + 2n <= -3 AND 1 - 3n < 19
2n <= -3 -3 AND -3n < 19 - 1
2n <= -6 AND -3n < 18
n <= -3 AND 3n > -18
n <= -3 AND n > -6
so it lies between -6 and -3
u can refer pictures below
Answer:
32.63
Step-by-step explanation:
since arizbeth is spending $20.08 to put 8 gallons in her car the first step is to divide 20.08 by 8.Then since you have per gallon you have to figure out what 13 gallons is so you multiply per gallon by 13
Answer:
Step-by-step explanation:
the problem is, there is no problem ;)