Answer: ...
Step-by-step explanation:
Answer:
$7.58/lb
Step-by-step explanation:
raw roast: $5.99 per lb
deli roast: $2.99 for 100g
We know the price per lb of the raw roast.
Let's find the price per lb of the deli roast.
1 lb = 454 grams
454 grams / 100 grams = 4.54
1 lb is 4.54 times 100 g
If we multiply the price of 100g of deli roast by 4.54, we get teh price per lb.
$2.99/lb * 4.54 = $13.57/lb
raw roast: $5.99/lb
deli roast: $13.57/lb
difference in price of 1 lb: $13.57 - $5.99 = $7.58
Answer: $7.58/lb
Answer:
27/125
Step-by-step explanation:
3/5 × 3/5 × 3/5
3×3×3 =27
5×5×5= 125
=27/125
90 books would be left I believe I just took 250/9 since it would take 9 quarters to make $2.50 and since 75% was gone that would mean 25% is left so your answer is 90 unless it’s not but I believe it’s right.
Answer:
(0.1392,0.1466)
Step-by-step explanation:
Given that a survey given to consumers leaving a supermarket three days before Thanksgiving asked whether turkey would be part of the Thanksgiving meal
People surveyed = 182
claimed not eating turkey = 26
Sample proportion = 
Std error =
Margin of error = 1.96*SE=
Confidence interval = 