1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
3 years ago
10

[31pts and brainliest] What is the measurement of angle Z and why?

Mathematics
1 answer:
Elan Coil [88]3 years ago
7 0

Answer:

the measure of angle Z is 104

Step-by-step explanation:

the angle z and 76 form a suplementary angle, which they add up to 180.

To find angle z, just subtract 76 from 180.

You might be interested in
Solve for e.<br> 0.75(8 + e) = 2 - 1.25e
timofeeve [1]

Answer:

e = -2

Step-by-step explanation:

Well to solve for e in the following equation,

.75(8 + e) = 2 - 1.25e

We need to distribute and use the communicative property to find <em>e</em>.

6 + .75e = 2 - 1.25e

-2 to both sides

4 + .75e = -1.25e

-.75 to both sides

4 = -2e

-2 to both sides

e = -2

<em>Thus,</em>

<em>e is -2.</em>

<em />

<em>Hope this helps :)</em>

3 0
3 years ago
Set up a proportion to solve for x in the following similar<br> triangles.
MaRussiya [10]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
A sweater was marked down from $40 to
Blizzard [7]

Answer:

This is a 75% off sale.

Step-by-step explanation:

Hope this helps you :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lisa paid 43.95 for 16.1 gallons of gasoline.What was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth?Show your work
GrogVix [38]

Cost per gallon is found by dividing the cost by the number of gallons.

$43.95/16.1 ≈ $2.7298137

Rounded to hundredths, this is $2.73.

6 0
4 years ago
The price of one gallon of milk has increased from $3.24 to $4.05. What us the percentage in increase?
dalvyx [7]
The percentage increase is 25%


8 0
3 years ago
Other questions:
  • Three kids are playing tennis at the same tennis courts. Mark plays every fourth day, David plays every seventh day, and Bryan p
    5·1 answer
  • a student scores 71 out of 100 on a test, if the maximum score on the tests is also 100, what score does the student need to mai
    11·1 answer
  • Jan wants to buy maps for her trip.The map cost 2$ each and she has 25$.Write an equation to represent the amount she has left
    7·2 answers
  • Charlene bought a used.It cost $43.00.A new skateboard costs 3 times as much as the used one Charlene bought.How much does a new
    5·1 answer
  • Which list shows all the subset of the set (c,g,n)?
    7·1 answer
  • Could someone help? Thanks
    5·1 answer
  • .
    7·2 answers
  • Which equation would be the easiest to solve first by using the substitution method? EXPLAIN WHY
    11·1 answer
  • Add all these numbers together im too lazy to
    5·2 answers
  • Real answers only pls! no links either!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!