1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AURORKA [14]
3 years ago
7

(5x^{2}+3x-1)-(3x^{2}-4x-6) find the difference PLEASE HURRY IM TIMED

Mathematics
2 answers:
Andreyy893 years ago
6 0

Answer:

=2x2+7x+5

Step-by-step explanation:

Rus_ich [418]3 years ago
4 0

Answer:

2x^2 + 7 x + 5

Step-by-step explanation:

I can't waste time giving an explanation if you're timed ;) if this helped you, leave a brainliest! :)

You might be interested in
Can someone please help? I will give thanks and 5 stars, and if possible, brainlist, if you explain how to solve the question.
Sav [38]

Answer:

1/14

Step-by-step explanation:

Odd numbers: 5, 7, 9

3/7 × 1/6

1/14

4 0
3 years ago
OMG HELP PLSSS!!/ Each cube in the figures below is one cubic unit. Which figure does not have a volume of 48 cubic units? Selec
natta225 [31]

Answer:

C & D

Step-by-step explanation:

A. = 48 cubic units

B. = 48 cubic units

C. = 64 cubic units

D. = 44 cubic units

7 0
3 years ago
What's the proportionality of y = 2x
arlik [135]
If y = 2x, then y/x = 2. The constant of proportionality is 2.
5 0
3 years ago
5 pounds of bananas for $1.97 for 3 pounds of bananas for $1.05 which is better to buy
andrew11 [14]

Answer:

<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.

$1.97/5 = $0.39

$1.05/3 = $0.35

<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
8 0
3 years ago
$$L_n = a\phi^n + b\widehat{\phi}^n.$$
sergey [27]
Sorry what is this exactly?
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of 12(8 + 9)?<br> A. 105<br> B. 204<br> C. 357<br> D. 864
    10·2 answers
  • 20/48 written in simplest form
    11·1 answer
  • A plane is an undefined term because it
    13·1 answer
  • If peter piper picks pickled pepers, how many pepers has he picked?
    15·1 answer
  • Secret multiplication word puzzle
    5·1 answer
  • If M is the midpoint of SR, and SR=24, what is the length of SM?
    11·1 answer
  • 4(5n-7)=10n+2 <br> 9(x+3)=4x-3
    13·1 answer
  • Question 4
    11·1 answer
  • If your good in math please help me
    14·1 answer
  • Please help I will give brainly.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!