Answer:
1/14
Step-by-step explanation:
Odd numbers: 5, 7, 9
3/7 × 1/6
1/14
Answer:
C & D
Step-by-step explanation:
A. = 48 cubic units
B. = 48 cubic units
C. = 64 cubic units
D. = 44 cubic units
If y = 2x, then y/x = 2. The constant of proportionality is 2.
Answer:
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.
$1.97/5 = $0.39
$1.05/3 = $0.35
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Sorry what is this exactly?