1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iogann1982 [59]
3 years ago
7

I just need you to answer 4 questions for me...

Mathematics
1 answer:
dexar [7]3 years ago
8 0

1. 6(2y + 1)

2.  4(4k+6)

3. 4r

4. 18x+24



You might be interested in
Write a proportion for 2
Aleonysh [2.5K]

Answer:

here is the proportion

Step-by-step explanation:

2 = 2/1 = 4/2

4 0
2 years ago
Does anyone know question C and D
belka [17]
C. 2.4 x 10^6
D. 1.47 x 10^-3

I hope this helps !
4 0
3 years ago
ASAP I need help 10 points
schepotkina [342]

Answer: Mitzi can buy 8 pounds of strawberries.

Step-by-step explanation:

when you divide 6 by 0.75 you get 8. So your answer is 8 pounds.

7 0
2 years ago
Please help am stuck on this
Marina86 [1]

Answer:

-3,-2,-1,0,1,2,3,4,5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost
mrs_skeptik [129]

Answer:

Step-by-step explanation:

3c + 5w = 16

6c + 2w = 22

-6c - 10w = -32

6c  + 2w = 22

-8w = -10

w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb

3c + 5(1.25) = 16

3c + 6.25 = 16

3c = 9.75

c = $3.25 per lb

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If 4 × 8 = 32, then 32 divided by 8 must equal ___
    13·1 answer
  • Select two ratios that are equivalent to 27:9​
    14·2 answers
  • .
    15·2 answers
  • A race car moving along a circular track has a centripetal acceleration of 15.4^2. If the car has a tangential speed of 30 what
    6·2 answers
  • One positive number is 5 times another number . The difference between the two numbers is 80, Find the numbers.
    15·1 answer
  • Hot ' N spicy Soup costs $2.39 a can. Brand X soup costs $1.93 a can. Which costs more, 10 cans of Hot N Spicy, or 12 cans of Br
    8·2 answers
  • Which expression is equivalent to -14-6
    10·1 answer
  • Compete in the Bottle Flip Challenge 3 times. Each time, you will have 1 minute to “cap” the water bottle as many times as possi
    14·1 answer
  • What is the slope of the line?
    5·1 answer
  • A car salesperson’s monthly salary is calculated by a base salary of $1600 per month plus $500 for each car sold. Graph the line
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!