1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreas93 [3]
3 years ago
13

Can you please ans me?? ​

Mathematics
2 answers:
Keith_Richards [23]3 years ago
5 0

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

A linear pair of angles sum to 180° , then

3x + 10 + 4x - 5 = 180

7x + 5 = 180 ( subtract 5 from both sides )

7x = 175 ( divide both sides by 7 )

x = 25

Then

3x + 10 = 3(25) + 10 = 75 + 10 = 85°

4x - 5 = 4(25) - 5 = 100 - 5 = 95°

------------------------------------------------------------

3x - 3 + 5x + 7 = 180

8x + 4 = 180 ( subtract 4 from both sides )

8x = 176 ( divide both sides by 8 )

x = 22

Then

3x - 3 = 3(22) - 3 = 66 - 3 = 63°

5x + 7 = 5(22) + 7 = 110 + 7 = 117°

just olya [345]3 years ago
5 0

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

A linear pair of angles sum to 180° , then

3x + 10 + 4x - 5 = 180

7x + 5 = 180 ( subtract 5 from both sides )

7x = 175 ( divide both sides by 7 )

x = 25

Then

3x + 10 = 3(25) + 10 = 75 + 10 = 85°

4x - 5 = 4(25) - 5 = 100 - 5 = 95°

------------------------------------------------------------

3x - 3 + 5x + 7 = 180

8x + 4 = 180 ( subtract 4 from both sides )

8x = 176 ( divide both sides by 8 )

x = 22

Then

3x - 3 = 3(22) - 3 = 66 - 3 = 63°

5x + 7 = 5(22) + 7 = 110 + 7 = 117°

You might be interested in
PLEASE I REALLY NEED HELP!
vagabundo [1.1K]

Answer:

\frac{3}{28}

Step-by-step explanation:

Probability (P) is calculated as

P = \frac{requiredoutcome}{count}

The first required outcome is a red sweet from a total of 3 + 5 = 8

P( red) = \frac{3}{8}

There are now 2 red left and a count of 7, since 1 has been eaten, thus

P( second red ) = \frac{2}{7}

P( red and red ) = \frac{3}{8}  × \frac{2}{7} = \frac{6}{56} = \frac{3}{28}

6 0
4 years ago
If the ratio of the length of a rectangle to its width is 9/4 and its length is 18 cm, what is the width of the rectangle?
Kruka [31]

Answer:

The width is 8

Step-by-step explanation:

if the ratio of length to width is 9 to 4. and we know the length is 18, 18 is 2 times as much as 9, so 4*2=8.                   9*2=18,4*2=8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
what is the Recursive Formula and the Explicit Formula for Let a1=2, 9, 16, 23, and Let a1=2, 14, 98, 686, ...
Romashka [77]

Answer:

Step-by-step explanation:

I don’t know why they bother teaching recursive formulas as the explicit is almost always used :)

For 2,9,16,23...

Recursive is a(n+1)=an+7

Explicit is an=2+7(n-1)

(or more neatly an=7n-5)

For 2,14,98,686...

Recursive is a(n+1)=7an

Explicit is an=2(7^(n-1))

(or (2/7)7^n )

7 0
3 years ago
A savings account for a car is set up with an initial balance of $3000, and 125 is added every
zhuklara [117]

Answer:

1) 3000 + 125m

2) 3000 + 125m = 5000

3) M= 16

4) It would take 16 months

Step-by-step explanation:

Okay so no since there are no other transaction and you already have a balance of 3000 with a monthly Fee of 125 the equation shpuld be like this.

So every month you add 125,we dont know how much months we have to pay so we can use the variable given to us in this case “M”. So your base expression should look like this,

3000 + 125m (3000 base fee that doesnt change, and 125 every month fee)

Then it asked us to put it as the final balance as 5000, so using the base expression we can do this

3000 + 125m = 5000

Now to solve it you would solve it like any other equation

5000-3000=2000

2000=125m

2000/125= 16

Okay so m = 16

M in this case stands for months so the final answer would be it would take 16 months to reach the final balance of 5000

6 0
3 years ago
Jonah is going to the store to buy candles small candles cost $3.50 and large candles cost five dollars he needs to buy at least
marysya [2.9K]

Answer:

He can purchase a maximum of 6 large candles.

Step-by-step explanation:

If he purchases 6 large candles and 14 small candles:

$5.00 x 6 = $30.00

$3.50 x 14 = $49.00

$49.00 + $30.00 = $79.00

6 0
4 years ago
Other questions:
  • What are the solutions of the equation 4x2 + 3x = 24 – x?
    5·2 answers
  • I don’t know how to go about answering this, please help.
    12·1 answer
  • Select all of the rational numbers. (there can be more than one)
    14·2 answers
  • Which statement is true???
    9·2 answers
  • PLEASE HELP ME PLEASE!
    6·1 answer
  • Huong was going to sell all of her stamp
    10·1 answer
  • The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?
    9·2 answers
  • What is 20 x 30 is give me the answer
    15·1 answer
  • What is the value of log279?<br> -3/2, -2/3, 2/3, 3/2
    8·1 answer
  • A plumber charges a ​$70 flat rate for all home repairs. His hourly rate is​ $15 per half hour. How much would a 2 hour and 26 m
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!