1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viva [34]
3 years ago
10

Doug had a total of $75 to buy 3 pictures for his room. He paid the same amount for each picture and had $27 left over. How much

money did Doug pay for each
picture?
Mathematics
1 answer:
iren [92.7K]3 years ago
4 0
Around 16 dollars. 75-27=48. 48/3=16
You might be interested in
4 x (-4) dived by (2) - (-3) + (-6)
spayn [35]

Answer: the answer that i got was -11

4 0
2 years ago
Please helm me
spin [16.1K]
<span>Area of circular metal=πr^2 =3.14 x 3.5 x 3.5 m^2 now, total cost=area x rate =3.14 x 3.5 x 3.5 x 3.25 $ =125.01 $</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 6 red marbles, 6 purple marbles, and 6 yellow marbles. What is the probability of randomly selecting a yellow mar
Trava [24]
6/18 simplified into 1/3
3 0
3 years ago
Help pls <br> Show workings
vitfil [10]

- the type of pair is vertical angle.

- to find x:

-- vertical angles are equal.

4x + 10 = 5x - 1

10 = x - 1

x = 11

6 0
3 years ago
In circle Y, what is mZ1?
Akimi4 [234]

Answer:

m<1 and m<2 are obviously congruent so if m<2 is 25 then that means m<1 is also 25

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Henry decorated the top of each cupcake with 3 walnuts. If he has 56 walnuts, is that enough to decorate 2 dozen cupcakes? Expla
    13·2 answers
  • List factors of 112. Thanks for the help
    13·2 answers
  • 5x + 2y = 17 and 3x - 2y = 7 *
    14·2 answers
  • Is x to the zero power less than 1
    6·1 answer
  • In a lab experiment, 40 bacteria are placed in a petri dish. The conditions are such that the number of bacteria is able to doub
    5·1 answer
  • A manufacturing company produces electric insulators. You define the variable of interest as the strength of the insulators. If
    5·1 answer
  • 20 yards 8 inches is divided into 26 equal sections, how long is each section
    10·1 answer
  • Can anyone please help me with this geometry question!!
    6·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.05 for 6 muffins what is the price per dozen
    7·1 answer
  • Evaluate the root without using a calculator, or note that the root isn't a real number.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!