1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andre45 [30]
2 years ago
9

All basketballs at a sporting goods store were marked down 25% during the first week of a sale. During the third week, all remai

ning basketballs were marked down an additional 30%. If a basketball was originally $22, how much does it cost during the third week?
Mathematics
1 answer:
QveST [7]2 years ago
4 0

Answer:

selling price= $9.9

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

During the third week, all remaining basketballs were marked down an additional 30%.

Original price= $22

<u>To calculate the selling price in the third week, we need to use the following formula:</u>

<u></u>

selling price= original price*(1 - markdown)

selling price= 22*(0.45)

selling price= $9.9

You might be interested in
Graph. (Shade. Dashed line. Solid line?)<br> x+3y≥3
Allisa [31]

Answer:

Since the graph looks like this, I would say solid line

5 0
1 year ago
40% of the students in a school are boys. lf there are 240 boys, how many student are therein the school?
Stells [14]
40/100 = 96/240

Hope this helps
3 0
2 years ago
Please help! Show all work pls. Thx!
tigry1 [53]

Answer:

the right anawer is A

44 cups

8 0
3 years ago
Tasha invests in an account that pays 1.5% compound interest annually. She uses the expression P(1+r) to find the total value of
allsm [11]
After 5 years she will have $3231.852

5 0
3 years ago
When is a quadrilateral a parallelogram?
brilliants [131]
C. when opposite sides are congruent and parallel
6 0
2 years ago
Other questions:
  • A family pays $45 each month for cable television. The cost increases 7%.What is the new monthly cost?
    5·2 answers
  • A theater sold 4 adult tickets and 3 child tickets for 156 dollars they also sold 3 adult tickets and 4 child tickets for 145 do
    15·2 answers
  • Kona’s mother realized that her age is the difference of Kona’s age squared and four. If k represents Kona’s age, which expressi
    13·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    8·1 answer
  • Toney tossed a coin off a bridge. The path of the coin's height can modeled by the equation below. h(t) = − 16 t^2 + 40 t + 20 W
    10·1 answer
  • Which diagonal (IE or KT) is the line of symmetry for kite KITE below? Explain.
    12·1 answer
  • I need help rounding numbers to the nearest tenth, hundredth and thousandth
    9·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!JUST HELP PLEASE!
    8·1 answer
  • I need help please! I will name the brainliest!
    15·1 answer
  • Margret divides a packet of 20 biscuits among her 8 friends. Find the number of biscuits each friend gets. Express the answer as
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!