1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xeze [42]
3 years ago
7

Jeremy can row 1/3 of a mile in 1/4 of an hour what is the unit rate​

Mathematics
1 answer:
Monica [59]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1/3 of a mile in 15 minutes. 1.333 (4/3) miles an hour

You might be interested in
What is 3/5 of 7 kg ?
MAVERICK [17]
What is 3/5 of 7 kg ?

of = multiplication

3/5 × 7 = ?
0.6 × 7 = 
4.2

3/5 of 7 kg is 4.2 kg.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Andrea and her friends love cake. Andrea has two cakes. Each of her friends are going to eat 2/3 of a cake. How many servings of
BigorU [14]

Divide 2 cakes by 2/3 serving:

2 / 2/3 = 2 x 3/2 = 6/2 = 3 servings.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can 8 go into 3? plz answer
Sergio [31]

Answer:no

Step-by-step explanation:it would not be possible as 8 is a larger number then 3 unless u would be multiplying by decimals which in which case might be possible

8 0
3 years ago
Simplify the expression 3x•(7•x) explain
yuradex [85]

Steps to solve:

3x * (7 * x)

~Simplify

3x * 7x

~Combine like terms

21x

Best of Luck!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate: $9.60 for 8 cans.<br><br> $ per can
Lapatulllka [165]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

960÷8=120 :)))))))

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How old am i in 2017 if i was born in 2000?
    14·2 answers
  • Word form of 0.654 and fraction
    7·1 answer
  • Please help me with this tell me what to write for the final answer.
    14·2 answers
  • Consider the rational equation 1/R=(1/x)+(1/y).Find the value of R when x=2/5 and y=3/4.
    5·1 answer
  • Jack invested $2,900 in an account paying an interest rate of 8 % compounded
    7·1 answer
  • Rachel pays $131.44 for a desk, including tax. the tax is 31 cents less than 1/16 of the desk's price. what is the price of the
    13·1 answer
  • Can someone help me ??
    6·1 answer
  • Simplify the expression.<br><br> 5(x-1)
    6·1 answer
  • What is 22÷638 i need help plz
    11·2 answers
  • Is this answer right
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!