Remark
You have to read this carefully to know what way to write it.
One way you could write it would be
20 * x = 18 where x is the fraction. Now all you need do is divide.
Divide both sides by 20
20/20 * x = 18/20

But you should reduce this fraction. The way to do that is to factor 18 and 20 into primes.
18: 2 * 3 * 3
20: 2 * 2 *5
Cancel out the Highest common factor or 2.
You are left with
<<<< Answer
1. What is 32×25?
2. What is 856×4?
3. What is 567×40?
Show your work. Sorry if these are too hard.
Answer: $324
Step-by-step explanation:
i=prt
i=(6000)(.054)(1)
i=324
Answer:The cost of each can is $ 0.31
.
Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!
brianlist please ?
Answer:
1. 5/100
2. .05
3. 16/100
4. .16
Step-by-step explanation:
1. For this one all you do is multiply your numerator (1) by 5 from 100/20
2. For the decimal all you do is take your whole number and move the decimal 2 spaces to the left
3. This one you have to multiply your numerator (4) by 4 from 100/25
4. You repeat what you did on number two.