Answer:
B
Step-by-step explanation:
The sum of the angles of the triangle add up to 180 degrees.
x and y are equal to each other in this type of the triangle.
Answer:
5 1/4 miles per hour.
Explanation:
We first convert 15 3/4 to 15.75.
miles/hour
15.75/3 =5.25 miles per hour
5.25= 5 1/4
It asks to "Find the unit price in dollars per padlock"
The phrasing "dollars per padlock" is the same as "dollars per 1 padlock"
In other words, the teacher wants to know how much 1 padlock costs.
7 padlocks : $23.80
7/7 padlocks : $23.80/7 .... divide both parts by 7
1 padlock : $3.40
We see that 1 padlock costs $3.40, so the unit cost is $3.40 per padlock