1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hammer [34]
3 years ago
7

Maura can buy daffodil bulbs in packages of 3 for $5.37 or in packages of 2 for $4.52. How much money does she save by buying 30

bulbs at the better price?
Mathematics
1 answer:
fredd [130]3 years ago
7 0

Answer:

  $14.10

Step-by-step explanation:

To have 30 bulbs, Maura can buy 10 packages of 3 at $5.37 each, for a total of $53.70. Or, she can buy 15 packages of 2 at $4.52 each, for a total of $67.80.

Buying in packages of 3, Maura saves $67.80 -53.70 = $14.10.

You might be interested in
Bentuk selimut tabung berupa
Murljashka [212]
What in the world is this language talking abaut?
3 0
4 years ago
-8k + 6 = -10k + 10 SOMEONE HELP QUICKKKK
Amiraneli [1.4K]

Answer:

k = 2

Step-by-step explanation:

-8k + 6 = -10k + 10

-8k = -10k +4

2k = +4

2k / 2 = 4 / 2

k = 2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 180 cars in the parking lot 30% are red cars how many red cards are there
Yuri [45]
There are 54 red cars
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Create and solve a system of equations and solve for x and y.
Helga [31]

Answer:

Step-by-step explanation: x+4-5=y

8 0
3 years ago
Jack got the expression 7x + 1 and then wrote his answer as 1 + 7x. Is his answer an equivalent expression? How do u know? Expla
nadezda [96]
Yes, it is an equivalent expression because even though you move two pieces of an equation it will still equal the same thing, unless there are parentheses involved.
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which linear function has the same y-intercept as the one that is represented by the graph?
    5·2 answers
  • Exponential functions grow by equal factors over equal intervals. If a column of Δy was added to prove this relationship, what w
    6·2 answers
  • Write the equation of the line with an undefined slope, passing through the point (2, 5).
    13·1 answer
  • What is the value of this function evaluated at f(-3)? f(x)= 2x^2+5x-9
    5·1 answer
  • Which value of x makes the equation 0.75(x + 20) = 2 + 0.5(x − 2) true?
    7·1 answer
  • Isla flipped a coin 30 times. The coin landed heads up 9 times and tails up 21 times. Part A: Based on the results, what is the
    15·1 answer
  • If a 9 -pack of classic board games costs $23.67 , what is the unit price?
    9·1 answer
  • Solving a system of equation <br> x+5y=15 <br> -3x+2y=6
    9·1 answer
  • At the first track meet, Lonnie threw the shot put 51 1/3 feet. At the second track meet he threw the shot put 54 1/2 feet. Writ
    14·1 answer
  • Given a function described as equation y = 3x + 4, what is y when x is 1, 2, and 3?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!