1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
3 years ago
5

Question 7 of 12 64 = O A. 9 OB. 7 C. 8 O D. 16 Pleaseee

Mathematics
2 answers:
sasho [114]3 years ago
7 0

Answer:7

Step-by-step explanation:

Orlov [11]3 years ago
7 0

Answer:

OB and it is 7 because

Step-by-step explanation:

i did this before XD si i could had gave you answer to everyone

You might be interested in
Original price: $32; Markup: 12.5%; Retail price
Roman55 [17]

12.5% = .125

32 x .125 = 4

32 + 4 = $36

4 0
2 years ago
A case of Mountain Dew (24cans) costs $7.68. What is the unit price?
Ronch [10]
Here are the unit rates involved:

$7.68 / 1 case  =  $7.68 per case

$7.68 / 24 cans  =  $0.32 per can

1 case / $7.68  =  0.13 case per $

24 cans / $7.68  =  3.125 cans per $

And of course ...

24 cans / 1 case  =  24 cans per case

1 case / 24 cans  =  0.041666... case per can

5 0
4 years ago
Alicia wants to bake a cake with ⁹/10 grams of flour.However,she only has ⅓ grams of flour she needs.How much does she have?
natali 33 [55]

Answer:

We know that:

She needs 9/10 grams of flour for the cake (this quantity does not make a lot of sense, maybe is written incorrectly, but is the only info we have, so let's solve the problem with this)

She only has 1/3 of the amount she needs.

How much flour does she have?

Well, she needs 9/10 grams, and she has one-third of that.

Then she has (1/3) times (9/10) grams, this is:

F = (1/3)*(9/10) grams

F = (1*9)/(3*10) grams

F = 9/30 grams

That is the amount of flour that she has.

6 0
3 years ago
Find the value of P(t)/A<br> for this problem.<br> P(t)/A=
SCORPION-xisa [38]

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

i just did it

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ty bought a notebook for $3 and pencils $2 if both items were on 25% off what did tyler spend​
Pavlova-9 [17]

Answer: 1.25$

Step-by-step explanation:

25% of 5 dollars (total) is 1.25

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 7. Jenny wants to buy some shoes. She found the shoes at the store for a 10 points
    13·1 answer
  • While traveling at a constant speed in a car, the centrifugal acceleration passengers feel while the car is turning is inversely
    14·1 answer
  • Please write 9% into a fraction
    9·2 answers
  • A company makes chocolate candies in the shape of a solid sphere. Each piece of candy has a diameter of 6cm. If a box contains 2
    5·2 answers
  • Data from a sample of citizens of a certain country yielded the following estimates of average TV viewing time per month for all
    13·1 answer
  • A. 5 × (-4)2 – (-3)2 please help
    13·1 answer
  • Imagine two lines intersect. How can the properties of linear pairs and vertical angles help to determine the angle measures cre
    5·1 answer
  • If (8^9)p = 8^16 what's the value of p?
    12·1 answer
  • Help me fast plsssdsssssss​
    14·2 answers
  • A store buys a jacket for 20.00$ and then sells it to customers for 80% more than that. What is the selling price of the jacket?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!