Answer:
Image A shows a rotation.
The estimated price you will pay for lunch is $24.69.
Answer:
The Adjusted Balance Method
Step-by-step explanation:
The Adjusted Balance method calculates finance charges on monies owed at the end of the billing cycle after all transactions, including debits and credits have been posted to the account which include both the purchase and the payment made during the billing cycle.
It usually results in lower finance costs for the consumer because interest is calculated on the final amount instead of day to day.
Answer:
Step-by-step explanation:
$11/ 47 pound = $0.234 for 1 pound
the cost of buying 47 pound for 11 dollars is cheaper than to buy individual 1 pound bag for 0.45.
The answer is.....................................160000