1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sidana [21]
3 years ago
13

HELP ME PLEASEEE [GIVING BRAINLIEST TO BEST ANSWER W/ EXPLANATION]

Mathematics
1 answer:
vivado [14]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1. There is a total of 16 outcomes

2. To get outcomes with a sum GREATER than 5, we have

2+4, 3+3, 3+4, 4+2, 4+3, 4+4 for a total of 6 outcomes.

3. To spin the same number twice, the possible outcomes are

1-1, 2-2, 3-3, 4-4 for a total of 4 outcomes.

You might be interested in
Hank and his two friends are attending a concert. They purchase tickets and parking for a total of 129.00 they decide to split i
Irina-Kira [14]

Answer:

$43.00

Step-by-step explanation:

$129.00 / 3=$43.00

3 0
3 years ago
I need help (asap)! #5-8
7nadin3 [17]
5) 1.1802 x 10^6
6) 0.00016
7) 4.3 x 10^-3
8) 2,835,000
3 0
3 years ago
The minute hand of a clock turned
Firdavs [7]
Answer: 60

Explanation: The whole circle ( the clock ) is 360 degrees. I just did 360 divided by 6 because 10 minutes x 6 = 60 minutes. I don’t really know how to explain that part, I just know it. 360 divided by 6 is 60. I hope this helps. :)
4 0
2 years ago
I will be forever in your debt, ( and a brainiest) if you help me
gogolik [260]

Answer:

Step-by-step explanation:

12P3 = 12! / (12-3)!

= 12*11*10

= 1320.

8C7 = 8!/7! *(8-7)!

= 8.

3 0
2 years ago
A inversely as x, and y=23 when x=8, find when x=4
Feliz [49]

Answer:

  • y=1/x
  • y=k/x
  • k=yx
  • given y=23,x=8
  • k=23×8=184
  • when x=4
  • y=184/4=46ans

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What Is The Next Step In This Construction?
    5·2 answers
  • you can spend at most $20 on tomatoes and red peppers for a soup. tomatoes cost $2.50 per pound and red peppers cost $4 per poun
    12·1 answer
  • Classify the following as a fraction, expression, equation, or inequality b - 7 < 17
    6·1 answer
  • ) Josef paid $10 for 6 avocados at the Grocery Mart. He wants to know what the price would be
    14·2 answers
  • How many halves are in 2/3
    5·1 answer
  • Please help, i really dont understand this. will give brainliest. <br> There are 6 dogs and 5 cats.
    6·1 answer
  • What is the perimeter of △RST?
    5·2 answers
  • Nvm bro i got the answer
    11·1 answer
  • I'm trying to figure this out, but I can't get it
    11·2 answers
  • The ratio 216 : x is equivalent to x^2 : 216. What is the value of x?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!