1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
____ [38]
3 years ago
7

Pliz help me out :)():

Mathematics
2 answers:
Ne4ueva [31]3 years ago
5 0
One gallon = 4 quarts. Divide 25 quarts by 4 and you will get the number of gallons

There are 6.25 gallons
AysviL [449]3 years ago
3 0
6 gallons and 1 qt.    4 quarts equal 1 gallon.  25 divided by 4 equals 6 and you have 1 qt left over. 

You might be interested in
37.33 as a percentage of 56​
nika2105 [10]

Answer:

20.9048

Step-by-step explanation:

37.33% of 56 = 0.3733 × 56 = 20.9048

i hope this is what you meant. 37.33% of 56 is 20.9048

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
24 students and Jamal's class are wearing tennis shoes there are 30 students in this class your mom says that 70% of this class
mel-nik [20]
Im not sure if i am understanding the question correctly... 

If you are asking if Jama's mom is correct, then no. she is wrong. this is because 

if you take the proportion,  (is/of)=(%/100) you get (x/30)=(70/100). You then solve for x which in this case would be 21 students are wearing tennis shoes.

Hope this helps. 
3 0
3 years ago
Derivative of cos(4x)
son4ous [18]
D/dx ( cos (4x)) = - sin (4x) · d/dx ( 4x) = - 4 sin (4x) 
7 0
3 years ago
SOMEONE PLEASE HELP​
-Dominant- [34]

Answer:

15c+3b=66 and 25c+5b=110

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What percentage of households in the survey have four or more televisions?
Ratling [72]

Answer:

2.5% ?

Step-by-step explanation:

.025 as percentage is 2.5%

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Nick works as a waiter. He earns $75 each weekend plus 15% in tips on meals served. Nick served $675 worth of meals last weekend
    13·1 answer
  • Yesterday stock in chambers translation sold for $87.19 per share. Today, the same share costs $95.45. How would the net change
    13·2 answers
  • 5^3 - 64/8 plus 10^2
    15·1 answer
  • One gram of protein contains 4 calories. One gram of fat contains 9 calories. A snack has 80 calories from x grams of protein an
    7·2 answers
  • Suppose you have 8 dice in a bag. You draw a single die and roll it. Three dice are standard fair dice, numbered 1-6 Two dice ar
    6·1 answer
  • What is the value of this expression? 1.25 + 8.25 × 4 ÷ (4.75 + 0.75) Group of answer choices 6.91 7.25 8.75 8.95
    7·2 answers
  • Calculate the unit rate: $19.20 for 6 feet of ribbon
    7·2 answers
  • Can someone help me? I’ll reward points + brainalist
    8·1 answer
  • Write an equation of the line in slope-intercept form.<br> (0.2)
    5·2 answers
  • what is the answer to There are 15 squares and 9 circles. What is the simplest ratio of circles to squares?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!