1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gavmur [86]
3 years ago
13

When the production process is complete in process costing, the completed goods and the accumulated costs are transferred across

departments using a journal entry that includes the following: multiple choice A debit to the Finished Goods Inventory account and a credit to the Work in Process account for the first department in the series of processes. A debit to the Finished Goods Inventory account and a credit to the Work in Process account for the final department in the series of processes. A debit to the Work in Process Inventory account for the first department in the series of processes and a credit to the Finished Goods Inventory account. A debit to the Work in Process Inventory account for the final department in the series of processes and a credit to the Finished Goods Inventory account.
Business
1 answer:
alukav5142 [94]3 years ago
3 0

Answer:

A debit to the Finished Goods Inventory account and a credit to the Work in Process account for the final department in the series of process

Explanation:

In the case when the process related to the production is finished so the completed goods and accumulated profits could be transferred

So, the following should be the journal entry

Finished goods inventory XXXXX

          To Work in Process Inventory - Final dept XXXXX

(Being the production process is completed recorded)

Here the finished goods is debited as it increased the assets and credited the work in process as it decreased the assets

You might be interested in
What if this website was a dating and show yourself and butt app/website?
marta [7]
It’s not but that would be weird considering a lot of people on here are minors
5 0
2 years ago
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
What information do you believe is needed in order to create a budget?
Sholpan [36]

Answer:

How to create a budget?

How to create a budget

Calculate your net income

List monthly expenses

Label fixed and variable expenses

Determine average monthly costs for each expense

Make adjustments

4 0
2 years ago
"scuba diving." marcy invented a new type of mask that was not subject to fogging for scuba divers and obtained a patent on it.
Angelina_Jolie [31]

Answer:

vvbggghhhhfgghjjhg

Explanation:

5 0
2 years ago
"In a Real Estate Limited Partnership, the general partner refinances an existing $5,000,000 mortgage on a $10,000,000 property
OlgaM077 [116]

Answer:

Increase interest deductions for the limited partners.

Explanation:

In the given scenario the general partner refinances an existing $5,000,000 mortgage on a $10,000,000 property to the original amount of $8,000,000. The interest rate on both mortgages is the same.

Refinancing a loan means that more money is disbursed to the borrower before the termination of the loan.

When a loan is refinanced at the same interest rate the borrower pays more interest.

For example if the mortgage remains at $5,000,000 the interest paid on this principal will be lower.

When the loan is refinanced to $8,000,000 at the same Interest rate the interest paid will be higher because principal is higher.

So the general partner aims to increase the amount of interest paid.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Pam is in need of cash right now and wants to sell the rights to a $1,000 cash flow that she will receive 5 years from today. If
    8·1 answer
  • Howard Weiss, Inc,. is considering building a sensitive new radiation scanning device. His managers believe that there is a prob
    7·1 answer
  • As You Like It Inc. customizes its offers to each individual consumer. This practice of tailoring products and marketing program
    5·1 answer
  • What is the yield to maturity of a nineminusyear bond that pays a coupon rate of​ 20% per​ year, has a​ $1,000 par​ value, and i
    11·1 answer
  • Which of the following statements is true of partnerships?
    5·1 answer
  • A firm's collection policy, i.e., the procedures it follows to collect accounts receivable, plays an important role in keeping i
    5·1 answer
  • Martin's coin collection contains hundred 1960 silver dollars. Her grandparents purchased them at their face value ($50 each) in
    9·1 answer
  • cash transactions involving the purchase and sale of long-term assets and current investments are classified on the statement of
    9·1 answer
  • A manufacturing company has units to produce of 940 units for the month. Each unit requires 3.5 hours of labor to produce. The c
    12·1 answer
  • Macroeconomics focuses on the behavior of? individual consumers. a specific market. the overall economy. government agencies.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!