1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
3 years ago
12

1pt

Mathematics
1 answer:
scoundrel [369]3 years ago
8 0
The answer to this question is a
You might be interested in
22 less than the quotient of an unknown number and 35 is -25.
Agata [3.3K]
-22+(x/35)=-25
add 22 to both sides
x/35=-3
multiply both sides by 35 to cleaf raction
x=-105

number was -105
6 0
3 years ago
I need help fast can someone please help
Leya [2.2K]
The answer is A . Linear
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If John has 1107 bars of chocolate and wants to give each of his 10 friends an even amount each, what would each friend get? Wha
Nutka1998 [239]
Divide 1107 by 10, for example:

1107/10= 110.7

The decimal point means the remainder, this means John will only get 7 chocolate bars. 

If You want it split evenly between ALL of them, divide by 1107 by 11, for example: 

1107/11= 100.6, which would leave six bars left, so I think the logical offer would be the first answer I gave you. 

I hope this helped! 
7 0
3 years ago
Slope -3/2 passes through (-4,7)
Kryger [21]

Answer:

5/−1

Step-by-step explanation:

Slope =y2−y1x2−x1

7−2−4−−3

5/−1

8 0
2 years ago
A package of 5 crackers contains 205 Calories. How many Calories are in one cracker using a double number line
natulia [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

since there are 205 calories in 5 crackers we can represent this as

205/5

we need to find how many calories are in one cracker, so lets take "x" as the # of calories in 1 cracker

so

\frac{x}{1} =\frac{205}{5}

cross multiply

5x=205

divide by 5 on both sides

x=41

41 calories in 1 cracker

Number line:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
    14·2 answers
  • Math problem will give a lot of my points and brainliest for correct.
    15·1 answer
  • In one season a basketball player missed 20 % of her free throws. How many free throws did she attempt if she made 128 free thro
    9·1 answer
  • The inequality 94 – 3 log2x ≤ 88 describes noise exposure level (in decibels) in terms of the number of hours, x, it takes to re
    14·2 answers
  • Please help me solve this, will mark as brainliest!!!​
    9·1 answer
  • Danielle wants to know if a new dresser will fit next to her bed. The dresser she would like to buy is 73 centimeters wide. She
    13·1 answer
  • Write the slope intercept form through (3, 5) parallel to y 5/3x -5
    6·1 answer
  • Si un automóvil tiene 1.500 kg de masa y una velocidad de 5 m/s, ¿cuál es la energía cinética de un automóvil?
    14·1 answer
  • Write an expression for the length of the segment
    12·1 answer
  • Rebecca was advised to invest her £12000 life savings in a special High
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!