Answer:
(a)
Step-by-step explanation:
Given
4x - 1 = x ( subtract x from both sides )
3x - 1 = 0 ( add 1 to both sides )
3x = 1 ( multiply both sides by 10 )
30x = 10 → (a)
Divide total amount spent by total gallons bought:
47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon
Girl i don’t know but i hope you find your answer boo
Answer:
The Federal government relies the most on income tax.
Step-by-step explanation: