1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lisa [10]
3 years ago
6

A 3-gallon container of window cleaner costs $37.92. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
djyliett [7]3 years ago
4 0

Answer:

37.92/3=12.64 one galon costs $12.64

You might be interested in
What is the solution to the equation x + 5.7 = 6.1?
Ann [662]

The solution is X=0.4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
FitURite garage employs one manager and four fitters. The average (mean) salary for all employees is £18600. If the manager's sa
ollegr [7]
(25,000+4x)/5=<span>18,600
</span><span>25,000+<span>4x</span></span>=<span>93,000 (multiply both sides by 5)
</span><span>4x</span>=<span>68,000 (subtract 25,000 from both sides)
</span>x=<span>17,000 (divide both sides by 4)
</span>Fitters make $17,000 a year



4 0
3 years ago
Which set of numbers includes only integers?
Lelu [443]

Answer:

{14,23,654,0,9}

Step-by-step explanation:

The first three contain negative numbers and decimal points therefor the last one {14,23,654,0,9} is correct.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bouqet had 10 flower and sold it for 90$ which is the rate of $_ per flower
lana [24]

Answer:

$9 per flower

Step-by-step explanation:

divide cost ($90) by the number of items (10 flowers)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help meh please.
GuDViN [60]

Answer:

d. 84.5

Step-by-step explanation:

You will have to put the numbers in order than cross out one from each side;

70x

80x

83      

86      

88x

88x

In doing this you have taken out B,E, and F.  The answer would have to be somewhere in between 83 and 86, which would be around 84 and 85, so therefore the answer would be 84.5

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Lynne feeds her cat 65 g of cat food per day. About how many ounces of cat food will she feed her cat in 5 weeks? 1 oz≈28.3 g
    8·1 answer
  • Cant seem to find the rule?
    7·2 answers
  • If Joseph can read 4 books in 12 days, how many books does he read each day?
    14·2 answers
  • What is 540 divided by 36 using partial quotients
    8·2 answers
  • The quotient is 5 and
    7·1 answer
  • Solve this inequality: 3b - 7 &lt; 32
    13·1 answer
  • You borrow $1500 to buy a new laptop. You pay 4.7% interest and repay the
    5·1 answer
  • What is the equation of the product of 2 and the sum of 8 and y
    6·1 answer
  • Find the x-intercept and y-intercept of the line. 7x+5y=-15
    9·1 answer
  • Can someone answer 2 pls
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!