1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Georgia [21]
3 years ago
7

Tommy has up to $100 to spend on shoes. if each pair of shoes costs an average of $26, what are the possible numbers of pairs of

shoes that he can buy?
Mathematics
1 answer:
Arada [10]3 years ago
3 0
100/26=3.85
The most he can buy is 3 pairs
You might be interested in
Kedar earns a monthly salary of $2,200 plus a 3.75% commission on the amount of his sales at a men's clothing store. What would
fenix001 [56]
 4,500 x 3.75% = 168.75


2,200 + 168.75 = He would earn $2,368.75 this month


Wish I had this job XD
4 0
3 years ago
The Great Pyramid of Giza is a square pyramid located by El Giza, Egypt. The height of the pyramid is currently 455.4 feet. The
jonny [76]
V = a²h/3

Plugging values in we get 8.67X10^7, or 86,700,000
3 0
3 years ago
Geometry grade 10 how do we see the adjecent side ​
RideAnS [48]

Answer: These sides are labeled in relation to an angle. The opposite side is across from a given angle. The adjacent side is the non-hypotenuse side that is next to a given angle.

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
A club is holding a raffle. Ten thousand
Cloud [144]

First take 10,000 * 2 = 20,000, because each of the 10,000 tickets cost 2 dollars.

3000(1/20000) + 1000(3/20000) + 500(5/20000) + 100(20/10000) = 10500/20000 = .525

Thus, each ticket is worth 52.5 cents.

Hope it helps <3

6 0
3 years ago
(-8x-3)- -5<br> i need work shown i don't know how to do this one
lawyer [7]
The answer for this problem is -8x+2  

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A survey of high school students showed that 63% of students plan to take college courses after graduation predict how many of t
    14·1 answer
  • Every year the state department of education gathers statistical information from all schools to award a letter grade showing th
    6·1 answer
  • Write equivalent fractions for 3/5 and 1/3 that could be used to find the sum of the fractions
    15·1 answer
  • HELp PLEASE!!! RUNNING OUT OF TIME!!!!
    13·2 answers
  • A 12 pack of Dove Hand soap cost $8.84 what is the unit rate.
    11·1 answer
  • Is 4/12 less than or greater than 4/6
    8·2 answers
  • A rectangle has a perimeter of 269.4 miles and a base of 77.6 miles. What is the height?
    8·1 answer
  • Find the specified lengths and measures. Given: ΔABC≅ΔDEF Find: AB and m∠F
    7·1 answer
  • HELPP ME PLEASE I NEED HELP
    10·1 answer
  • ΔTUV∼ΔMLV
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!