1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka57 [31]
3 years ago
15

The perimeter of a rectangular plot is 36 metres. The length is 6 metres more than the width. What is the area of the rectangula

r plot?​
Mathematics
1 answer:
Dmitry_Shevchenko [17]3 years ago
8 0

Answer:

72 m^2

Step-by-step explanation:

Perimeter = 36

Length + width = 18

w + w + 6 = 18

2w + 6 = 18

2w = 12

w = 6

Length + 6 = 18

Length = 12

Area = 6 * 12 = 72 m^2

You might be interested in
Solve.<br> logx + log6 (x - 1) =1<br> x =
strojnjashka [21]
X=2 . HOPE THIS HELPED !!!!
5 0
3 years ago
Rearrange the first inequality to match the second inequality and fill in the blanks for the variables. Then select the appropri
balandron [24]

Answer:

The solution set would be all real numbers

Step-by-step explanation:

Remember that you should pass from one side to the other the terms which are similar, that is to say x with x and numbers with numbers. In doing so you must be sure to change the sign of the term if it is passed from one side to the other.

In this case it would be:

4x + 7x + 1 < 11x + 2

(Four plus seven is 11)

11x + 1 < 11x + 2

We can see that x is eliminated, because we change the sign on 11 to be -11:

11x - 11x + 1 < 2

1 < 2

This result means that no matter which value we give to x, the inequality will be always true. For that reason the answer is all real numbers

3 0
3 years ago
Here are the costs of the sametypes is shops shop a pack 4 batteries £1.60
dalvyx [7]

Answer:

Cost in shop A is lesser.

Step-by-step explanation:

Given:

Shop A 4 batteries cost = £1.60

Shop B 6 batteries cost =  £2.70

Find:

Lower price

Computation:

Cost in shop A = £1.60 / 4

Cost in shop A = £0.4

Cost in shop B = £2.70 / 6

Cost in shop B = £0.45

Cost in shop A is lesser.

5 0
2 years ago
12
yawa3891 [41]

Answer:

TBH I would go with either B or D.

Step-by-step explanation:

Well first off your going to 24 miles not 96 or 99 and it doesn't say how much they went on Monday or Tuesday

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
5 apples and 6 bananas cost $9.55. 8 apples and 10 bananas cost $15.60. What is the cost of one apple?
uranmaximum [27]

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The depth of the water at the end of a pier changes periodically along with the movement of tides. On a particular day, low tide
    10·2 answers
  • PLZ HELP! please answer both if you can!!
    11·1 answer
  • A photograph measuring 4 inches wide and 5 inches long enlarged to make a wall mural. If the mural is 100 inches wife , how long
    8·1 answer
  • What system of equations represents the graph?
    13·1 answer
  • Please help meeee it’s important
    5·2 answers
  • There are 21 students in a class. The ratio of the number of boys to the number of girls is 4:3. How many girls are in the class
    5·2 answers
  • PLZZZZZZZZZZZZZZZZ HELP ME i begging YOUUUUU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Benjamin Bradley has a health insurance plan with a $300 deductible. The plan covers 70% of his hospital charges. Following hosp
    8·1 answer
  • NEED HELPPPPP LOL XDDDDD OH MY GODDD
    7·1 answer
  • Josie is creating 5 music playlists for her dance classes. She will use a total of 60 songs. Each playlist will have 7 older son
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!