1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stealth61 [152]
3 years ago
5

Can someone help me ​

Mathematics
1 answer:
nexus9112 [7]3 years ago
3 0

Answer:

Its C i think

Step-by-step explanation:

You might be interested in
18 students are going on a field trip and 10 students are staying at school. What is the ratio of the number of students who are
galben [10]

Answer: c

Step-by-step explanation:

because 18 students are going and 10 are staying

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mary went to the supermarket and noticed that 3 pounds of chicken was $15. If she wanted to buy 7 pounds of chicken, how much wo
Amiraneli [1.4K]

Answer

$35

Step-by-step explanation:

3lbs is 15 so get the price of 1 lb by dividing 15 by 3 which is 5. then multiply 5 by how many lbs you want. in this case 5 time 7 is 35

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jamal has at most $100 to spend on computer paper and printer ink for his computer. He buys 1 box of paper for $24.99. If ink ca
lions [1.4K]

Answer:

1 box of paper with 3 ink cartridges

Step-by-step explanation:

$100 total

$24.99+19.99(3)= $84.96 (4 ink cartridges would be over the allotted amount)

7 0
3 years ago
okay, genuinely does anyone know how this work? if you do could you please explain how you get the answer-
fomenos

Answer:

The pdf is not showing anything

Step-by-step explanation:I would help you otherwise.I am sorry.Don't let this get you down.I hope you have a good day.

4 0
3 years ago
In earn 5 coins
nevsk [136]

Answer:

Step-by-step explanation:

The -5 is how man cans of soda are taken away from the vending machine. Either something bought them or the can may have broke

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Pls help being timed
    11·2 answers
  • You want to buy some beans. An 8-ounce package costs $2.64. A 12-ounce package costs $3.84. A 26-ounce package costs $8.06. Whic
    9·2 answers
  • Find the point on the line y = 3x + 2 that is closest to the origin.
    6·1 answer
  • Help! Can you answer this question and explain it to me?? It's due TOMORROW!!!!!☹️☹️
    9·1 answer
  • Find the surface area of a sphere in terms of pi given the radius of 25 inches
    5·1 answer
  • A newsletter publisher believes that 71q% of their readers own a personal computer. Is there sufficient evidence at the 0.010.01
    10·1 answer
  • Choose the correct simplification of the following:<br> (2x^2 + x - 1) - (x^2 + 3x – 5)
    14·1 answer
  • The sum of two numbers is 23. One number is 9 more than the other. Find the numbers.
    9·1 answer
  • 4 1/2 x 4 1/2? write in a decimal
    9·1 answer
  • The average fine for entering a National Forest Wilderness without a permit increased from
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!