1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
2 years ago
10

At a go-kart park, you can pay $6 for admission and $4 for each ride, or you can buy an all-day pass for $25, which includes adm

ission and unlimited rides. How many times would you have to ride the go-karts so that buying an all-day pass is a better value than paying for each ride?
Mathematics
1 answer:
Law Incorporation [45]2 years ago
7 0
$45 value than paying fir each ride!
You might be interested in
How many lines of symmetry doesn’t a regular polygon with 32 sides have?
notsponge [240]

A regular polygon of "n" sides has "n" Lines of Symmetry

so a regular 32 sided polygon has 32 lines of symmetry

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know this? its for a test , please ?!
konstantin123 [22]

Answer:

11) Irrational number

12) Integer

13) Communitive property of addition

14) Distributive property of addition and multipacation

15) 26

16) 8

17) -41

18) 65

19) -5x-20

Step-by-step explanation:

Hope I helped

4 0
3 years ago
4x^2-25=39<br> Solve for x
pashok25 [27]

Answer:

u can find the answer in calculate

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Anybody wanna c h at zoo m<br> 928-1137-7133<br> HtHq72
docker41 [41]
Nahh
Explanation: noooo
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequality 6.2n &lt; 2n + 8.4​
Degger [83]

Answer:

n<2

Step-by-step explanation:

6.2n<2n+8.4

Move variable to the left hand side and change its sign

6.2n - 2n < 8.4

Combine like terms

4.2n < 8.4

divide both side by 4.2

n < 2

6 0
2 years ago
Other questions:
  • jason left the city for vacation. Dan left 3 hours later going 87 mph faster to catch up. After 2 hours Dan caught up. What was
    10·1 answer
  • Expanded form of 164.38
    11·2 answers
  • A drink costs 3 dollars and a sandwich costs 5 dollars. You buy 10 items (some combination of drinks and sandwiches) and you spe
    6·1 answer
  • How do I solve this Algebra 2 question? <br> 2x-3 over 7 = x+4 over 6
    12·1 answer
  • the employee turn structure instructor ratio is 12 to 2 if there are 22 instruction instructors for the train how many employees
    15·1 answer
  • Bob just turned 66 years old and is considering retirement. His average annual salary over the last 35 years is $50,760. Assumin
    14·2 answers
  • The graph below represents a function.
    10·1 answer
  • Hi what is the answerr??
    9·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • (calculus) please help!! will mark brainliest
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!