1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreyandreev [35.5K]
3 years ago
6

Keshia is having a birthday party . Her mom gave her 30 dollars to purchase items for her birthday she bought 16 hats and 16 bag

s . Each party has cost 0.70 each and each bag cost 0.35 each . How much did Keisha have left after the purchase
Mathematics
1 answer:
ale4655 [162]3 years ago
8 0

Answer:

$11.20 per hat.

and $5.60 per bag

Keisha has $13.20 left over

Step-by-step explanation:

First, I multiplied .70 by 16 and got 11.20 per hat

Then, I multiplied .35 by 16 and got 5.60 per bag

Lastly, I added 11.20 to 5.60 and got 16.80, and subtracted 16.80 from  30 and got 13.20.....

You might be interested in
ARE all spheres similar to each other?
Paul [167]
Due to the nature of spheres, they are all similar to each other.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A machine at a bottling company fills water bottles. the number of bottles filled is proportional to the amount of time the mach
Whitepunk [10]

In the table shown below:

Let N be the number of bottles filled,

Let T be the time in hours.

Given that the number of bottles filled is proportional to the amount of time the machine runs, we have

\begin{gathered} N\propto T \\ \text{Introducing a proportionality constant, we have } \\ N\text{ = kT} \\ \Rightarrow k\text{ = }\frac{N}{T} \\  \end{gathered}

Let's evaluate the value of k for each day.

Thus, on monday,

\begin{gathered} N\text{ = 9900} \\ T\text{ = 5.5} \\ \text{thus,} \\ k\text{ = }\frac{9900}{5.5} \\ \Rightarrow k\text{ = 1800} \end{gathered}

Tuesday:

\begin{gathered} N\text{ = }11160 \\ T\text{ = }6.2 \\ \text{thus,} \\ k\text{ = }\frac{11160}{6.2} \\ \Rightarrow k\text{ = 1800} \end{gathered}

Wednesday:

\begin{gathered} N\text{ = }12330 \\ T\text{ = }6.25 \\ \text{thus,} \\ k\text{ = }\frac{12330}{6.25} \\ \Rightarrow k\text{ = 1972.8} \end{gathered}

Thursday:

\begin{gathered} N\text{ = }10440 \\ T\text{ = }5.80 \\ \text{thus,} \\ k\text{ = }\frac{10440}{5.8} \\ \Rightarrow k=1800 \end{gathered}

It is observed that all exept wednesday have the same value of k.

Thus, the amount of time required for the number of bottles filled on wednesday is evaluated as

\begin{gathered} N\text{ = }12330 \\ k\text{ = 1800} \\ T\text{ = ?} \\ \text{but} \\ k\text{ = }\frac{N}{T} \\ 1800\text{ = }\frac{12330}{T} \\ \Rightarrow T\text{ = }\frac{\text{12330}}{1800} \\ T\text{ = 6.85} \end{gathered}

Hence, the incorrect day is Wednesday. The amount of time for that many bottles should be 6.85 hours.

3 0
1 year ago
Marcellus sent four faxes to Gem. The first fax took 14 seconds to send, the second fax 19 seconds, the third 16 seconds, and th
Scrat [10]

It took 60 seconds to fax all documents to Gem

Step-by-step explanation:

The simple addition has to be done to solve the given problem

Given

total faxes = 4

Time for fax 1: t_1 = 14\ sec

Time for fax 2: t_2 = 19\ sec

Time for fax 3: t_3 = 16\ sec

Time for fax 4: t_4 = 11\ sec

The total time t will be:

t = t_1+t_2+t_3+t_4\\= 14+19+16+11\\= 60\ sec

Hence,

It took 60 seconds to fax all documents to Gem

Keywords: Time, addition

Learn more about addition at:

  • brainly.com/question/9231234
  • brainly.com/question/9214411

#LearnwithBrainly

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Point Q' is the image of Q (4,-6) is under a translation by 1 unit to the right.
alexandr1967 [171]

Answer:

The coordinates of point Q' would be (5, -6) after being translated 1 unit to the right.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
45 tens is the same as
MakcuM [25]
Tens refers to the unit 10,
This means that 45 10s is equal to:
45*10 = 450

Hope this helps! :)
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP WITH ALGEBRA
    12·2 answers
  • Write an equation of the line passing through point P(4, 0)
    8·2 answers
  • Using the graph, estimate the cost of 100 kilowatts-hours of electricity
    11·1 answer
  • 14t-8=6t solve this equation
    9·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=4%5E%7B3%2F4%7D%20%2A%202%5E%7Bx%7D%20%3D16%5E%7B2%2F5%7D" id="TexFormula1" title="4^{3/4} * 2
    9·2 answers
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram
    12·2 answers
  • What is the length of EF?
    8·1 answer
  • Question 5 Multiple Choice Worth 4 points)
    14·1 answer
  • Please help me with this Algebra question. Who ever gets everything correct will be brainliest!
    13·2 answers
  • Help please need answer soon
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!