1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shtirl [24]
2 years ago
6

Which fraction has the greatest value?​

Mathematics
2 answers:
shusha [124]2 years ago
7 0

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

melisa1 [442]2 years ago
5 0

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

5/6 is greater than 1/6 by 4/6 or 2/3. And all the negatives are still going to be less than them because they are less than zero. I hope this helps :D

You might be interested in
Please Help!! I am behind in my class and I don’t know how to do this!!
lubasha [3.4K]

Answer:

emmm nose ponga lo en español para ayudarles

7 0
3 years ago
Your favorite dog groomer charges according to your dog's weight. If your dog is 10 pounds or under, the groomer charges $30. If
meriva

Answer:

$170

Step-by-step explanation:

Sally costs 30

Max costs 40

Goliath costs 80(1.25) = 100

add them up

$170

6 0
2 years ago
There are 20 juice cups and each juice cup holds 10 fluid ounces. the juice comes in 1 gallon bottles. how many 1 gallon bottles
Andru [333]
20 times 10=200 fluid ounces

128 fluid ounces per gallon
1 gallon is too little
2 gallons is to much
but  you can't buy 1 and 72/100 of a bottle so just buy 2

2 bottles
6 0
2 years ago
Someone please help me on this I have 5 minutes!
Alla [95]

Answer: A. sqrt of 500.

Step-by-step explanation: If you simplify the sqrt of 500, you will get 10 sqrt of 5

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A number is less than 20 units away from 7 on the number line. What numbers are within these parameters? Choose the inequality t
lara [203]
1.) |x-7|<20
2.) -13<x<27
3.) D
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2 for $9. what is the unit price?
    6·2 answers
  • How are inches, yards, and feet related?
    11·2 answers
  • 13. The sum of 4 and three times a number is 19.
    5·2 answers
  • 480 calories in an 9 ounce serving. What is the unit rate in simplest form?
    10·1 answer
  • Which of the following is an undefined term? (6 points)
    11·1 answer
  • Plss help... Dalvin's family took a road trip to Mount Rushmore. Dalvin fell asleep 44% of the way through the trip. If Dalvin f
    14·2 answers
  • Find the unite rate 380 19
    14·1 answer
  • Easy way of explaining integers?​
    10·2 answers
  • If a and b are independent events, p(a)=0. 20, and p(b)=0. 80, what is p(b|a)?.
    9·1 answer
  • Which inequality represents the graph shown below?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!