1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stells [14]
3 years ago
11

The pizza shop offers a 15 percent discount for veterans and senior citizens. If the price of a pizza is $12, how would you find

the discounted price?
Please answer correctly and accurately, thnx:))
Mathematics
3 answers:
Naya [18.7K]3 years ago
8 0
All you would do is times 12 by .15 or 15% you get 1.8 then all you do is 12 minus 1.8 you get $10.20 that is the price of a discounted pizza 

I hope this helps


DochEvi [55]3 years ago
3 0
15% discount so 12* 0.15= 1.80
that means 12-1.8 would give you your answer of 10.20 or 10 dollars and 20 cents
Emma_smartkid2 years ago
0 0

You can subtract the discount percent from 100% and then multiply that by the original price.

You might be interested in
What number is equal to 16?
lisabon 2012 [21]

Answer:

32/2 is also equal to 16

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is the answer to:
velikii [3]
Weird way to write it but alright! (Sideways) 

19pq^-2 x 5pq^6 = ?

These problems are pretty much single operations between each of the variables / constants. 

So it's like this: 

(19*5)(p*p)(q^-2*q^6) = ?

19*5 is 95.

For p*p remember that when two variables multiply there given powers add. In the case where the powers are not shown (like in the case of p*p) they are always assumed to be 1. So what is 1+1? 2. 

p*p is p^2

For q^-2*q^6 it is the same deal with the previous problem. So now the problem looks like this: 

-2 + 6 = 4 
(The two is negative, because the power is negative 2) 

So, q^4. 

Our final answer is all of the combined.... like a so: 

95p^2q^4
3 0
3 years ago
A plumber charges a flat fee of $76 to visit a home and examine a clogged drain. The plumber charges an additional $24 per hour
prisoha [69]

Answer:

(a) 12 hours

(b) $220

Step-by-step explanation:

(a) First we plug in $364 for C

C=76+24h

364=76+24h

Subtract 76 from both sides

24h=288

Divide both sides by 24

h=12

She spent 12 hours fixing the drain

(b) First we plug 6 hours in for h

C=76+24(6)

Multiply it out

C=76+144

Add

C=220

It costs $220 for fixing a drain that takes 6 hours

5 0
2 years ago
What is 4 superscript 5 written in expanded form?
elena55 [62]
If this is an exponent, it would be 4 x 4 x 4 x 4 x 4 in expanded form.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sum of two numbers is 70 and their difference is 24.Find the two numbers
xxMikexx [17]
The two answers are 23 and 47. You would subtract 24 from 70 then divide by 2 which would equal 23 then add the 24 back to it which is 47. 23 plus 47 equals 70.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Does any one want to talk I'm bored and in quarantine​
    10·2 answers
  • Convert:<br> 16,840 feet = <br> miles<br> feet
    5·2 answers
  • Graph 3x-2y=16 and x-2y=4
    14·1 answer
  • Which is the better buy 3 pounds for $8.31 or 5 pounds to $12.95
    6·2 answers
  • I organized an ocean cleanup and we collected a total of 25 pounds of garbage 16 pounds of the garbage consisted of plastic what
    6·2 answers
  • HELP ASAP PLS!!!
    6·1 answer
  • Convert 23/3 to a mixed number​
    11·2 answers
  • Plz guys help me plz
    5·1 answer
  • I need help SOO bad Help me please!!!!!
    11·2 answers
  • Math Is Hard For Me .
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!