1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
evablogger [386]
3 years ago
8

Before a sale, an item’s price was $18.00, but this was discounted during the sale to a new price of $14.40. What was the percen

t of the sale discount?
Mathematics
2 answers:
Alexandra [31]3 years ago
7 0
20% Because $18.00 - $14.40 = $3.60
3.6/18 = 0.2 ---> 20%
attashe74 [19]3 years ago
7 0
Sorrry I don't know!


You might be interested in
Is 1.75 a reasonable estimate of the value of the square root of 8
ladessa [460]

Answer:

Test it.  Is 1.752 close to 8?

1.752 = 3.0625

3.0625 is not close to 8.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
David & his 2 brothers deliver papers. Each 1 can deliver a paper every 2 minutes, and all 3 deliver 147 papers. How long do
garri49 [273]
Well, each one takes two minutes, regardless of how many brothers there are. If it takes 2 minutes per paper, then the answer is simply 147*2. Which is 297 minutes. Even if one of them was delivering papers, the answer would be the same. These extra numbers are put in there to confuse you. Dont forget that, be careful what you read.
6 0
3 years ago
N<br> Which expression has twice the value of 2-2.2-2.2?
Free_Kalibri [48]

Answer:

2^5

explanation:

I did this already man this is easy

7 0
3 years ago
4²+A = can someone simplify this please
snow_lady [41]

Answer:

16+A

Step-by-step explanation:

4*4=16

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the median 61 61 62 64 66 69 69 70 72 73 74 78
nata0808 [166]

Answer: the median is 69

Step-by-step explanation:

you organize the numbers from smallest to biggest from there you find the middle and if there is no middle get the two middle numbers and add them from there you divide what you got by 2

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Tim and Tom are trying to earn money to buy a new game system over a 3-month period. Tim saved $45.38 each month. If they need a
    15·1 answer
  • A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​
    5·1 answer
  • Samantha took a survey of the students in her grade to see how many are likely to join a knitting club if she starts one. She su
    9·1 answer
  • The monthly electrical utility bills of all customers for the Far East Power and Light Company are known to be normally distribu
    10·1 answer
  • What is the Pythagorean theorm
    7·2 answers
  • Help me with this please!!
    5·1 answer
  • Which is greater -3/4 or -13/16​
    6·1 answer
  • Which is equivalent to $4.00?
    5·1 answer
  • Can someone help me?
    15·2 answers
  • Is this relation a function why or why not!?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!