1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alisiya [41]
2 years ago
7

Mary wants to buy candies with an amount of money she has in her pocket.  we know that if she had $3.20 more money she could bu

y 120 candies. While if she had $2.40 less money she could buy 85 candies. What is the price per candy?
Mathematics
1 answer:
liubo4ka [24]2 years ago
5 0

Answer:

the price per candy is $0.16

and she has $16.00 in her pocket.

Step-by-step explanation:

x = the money in her pocket.

y = the price per candy

x + 3.2 = 120×y

x - 2.4 = 85×y

y = (x - 2.4)/85

=>

x + 3.2 = 120×(x - 2.4)/85 = (24x - 57.6)/17

=>

(17x + 17×3.2)/17 = (24x - 57.6)/17

17x + 54.4 = 24x - 57.6

54.4 = 7x - 57.6

112 = 7x

x = 16

y = (16 - 2.4)/85 = 13.6/85 = 0.16

You might be interested in
Write and solve a real world problem involving the multiplication of a fraction and a whole number whose product is between 10 a
Fed [463]
A runner ran 1/2 of a mile for 24 days. How many miles did the runner run in all? (1/2×24=12) Therefore, the runner ran 12 miles in all in the course of 24 days.
4 0
3 years ago
The Pythagoreans discovered irrationals in about the ____th Century BC.
Naddika [18.5K]

Answer:

5th

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A magazine subscription costs $29.88 for 12 issues or $15.24 for 6 issues. Which subscription costs more per issue? How much mor
Valentin [98]

Answer:

The magazine that cost $15.24 for 6 issues cost more by $0.60/60 cents.

Step-by-step explanation:

Since $15.24 is 6 issues each and you need to even out the issues add $15.24+$15.24 then you would get $30.48, because its 15.24 each 6 add them both and it would be 12 issues. And the first issue $29.88 for 12 issues is  only $29.88 while the other is $30.48 so the one with 6 issues/the second cost more than the first.

60 cents more because 29.88+60=30.48.

3 0
3 years ago
Find the exact volume of a sphere with a radius of 6 inches
ladessa [460]

Answer:

904.778 in.

Step-by-step explanation:

Formula for volume of sphere:

4/3×(3.1426)×(radius)^3

=904.778 inches

4 0
2 years ago
Please help me pleasssseeee <3
Sophie [7]

Answer:

1st ans

(8x+19)=(9x+9)(vertically opposite angle)

19-9=9x-8x

x=10

2nd ans

(3x-31)=(x+59)(exterior alternate angle)

3x-x=59+31

2x=90

x=90/2

x=45

3rd ans

(5x-33)+(6x+4)=180(straight angle )

11x-29=180

11x=180+29

x=209/11

x=19

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What property’s allow 5=b to be written as b=5
    8·1 answer
  • Alex is practicing his dives at a pool. He dies from the diving board that is 15 feet above the surface of water. His dive takes
    8·1 answer
  • At the beginning of the year, Zachary had $40 in savings and saved an additional $20 each week thereafter. Isaac started the yea
    10·1 answer
  • If the sides of a square are increased by 3 inches, the area becomes 64
    13·1 answer
  • Evaluate the Expression<br> 36<br> 3 x 4
    5·2 answers
  • Which circle has a radius that measures 10 units? Circle D is shown. A line segment goes from one point to another point on the
    6·1 answer
  • Each pencil cost 10 cents how many pencils can you buy if you have 18 dollars
    6·1 answer
  • *HELP QUICKLY PLEASE.*
    14·1 answer
  • Determine the volume of the picture below.
    11·2 answers
  • Complete the table for the properties of each quadrilateral
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!