1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tresset [83]
3 years ago
6

Which situation is modeled by the graph? PLEASE HELP!

Mathematics
2 answers:
marta [7]3 years ago
8 0

Answer:

Height of jump rope used over time.

Step-by-step explanation:The Height is stable and even so not an elevator as it goes to multiple floors not just one and is not used frequently after the same amount of time.Not the rest for the same reason.Jump rope as it can be uniform in height and time unlike the rest.

spin [16.1K]3 years ago
8 0
I believe it’s the first one
You might be interested in
If sin x = -1/2, and 270° < x < 360°, what is cos(x - 30°)?
Butoxors [25]

Answer:

x = -30

cos(x - 30) = ½

Step-by-step explanation:

Look at the picture

4 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 3x + 2.5(4x + 2)?
Alex787 [66]

Answer:

I think its B

Step-by-step explanation:

Hope this helps:)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Not sure how to complete #14
pashok25 [27]
14. Add the line times the outside number
X(X+4)= (2√3)^2
X^2+4X= 4√9
X^2+4X= 4times 3
X^2+4X=12
X^2+4X-12=0
(X+6)(X-2)=0
X=-6 X=2
Answe can't be negative so it's X=2
3 0
3 years ago
A 12 ft ladder reaches 9ft up a wall. What is the angle formed between the ladder and the ground?
Luden [163]
It would be 25 degrees
8 0
3 years ago
Help i am stuck on a question and i still dont know how to do it
drek231 [11]

Answer:

i think it is 1/26

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is addition of 2/3 + 1/4​
    7·1 answer
  • A restaurant catered a party for 40 people. A child’s dinner (c) cost $11 and an adult’s dinner (a) cost $20. The total cost of
    10·2 answers
  • Round 89,891 to the nearest ten-thousands place.
    7·1 answer
  • If graphed in the plane, would the line y=5x-2 pass through the point (4,15)
    10·1 answer
  • Light travels at 186,000 miles per second. Light takes about 11⁄3 seconds to travel from the earth to the moon. Calculate the di
    15·1 answer
  • A 6-pound bag of chocolate candies costs $14.04. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Find the median of the data: 70, 72, 72, 74, 76, 77.
    7·2 answers
  • What is the area of the triangle? Please help
    7·1 answer
  • Please help me i need this asap
    14·1 answer
  • Aisha runs a tutoring business. With Plan 1, students may choose to pay $20 per hour. Plan 1 is shown on
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!