1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
butalik [34]
3 years ago
13

Which of the following rational functions is graphed below?

Mathematics
1 answer:
nata0808 [166]3 years ago
4 0

Answer:

UMMMMMMM........................ you don't have a graph........

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Match the verbal expression (term) with its algebraic expression (definition).
serious [3.7K]

Answer:

match

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Simplify 14 + 13 − (12 + 11). A) 0 B) 1 C) 4 D) 10
never [62]
C. 4
14 + 13 - (23)
27 - 23
4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two friends Ana and Juan are buying books by joining the History Book
Travka [436]

Answer:

Ana  spent $17  per book on average.

Juan  spent $14.78  per book on average.

y = $15 + 17x--------- equation 1

y= $10 + 14.78 x------------- equation 2

Step-by-step explanation:

Ana has to pay a yearly fee of $15 to join.

She spends a total of $525 for 30 books.

The amount spent on books = Total amount - yearly fee

                                                 = $525- $15= $510

Price per book on the average = $510/30= $ 17

Ana  spent $17  per book on average.

Juan has to pay a yearly fee of $10 to join.

He spends a total of $350 for 23 books.

The amount spent on books = Total amount - yearly fee

                                                 = $350- $10= $340

Price per book on the average = $340/23= $ 14.78≅ $15

Juan  spent $14.78  per book on average.

The function can be established if y gives the total cost and x gives the number of books

y = $15 + 17x--------- equation 1

y= $10 + 14.78 x------------- equation 2

Juan has a better deal because the yearly fee is less also the price per book is less.

8 0
3 years ago
A computer online service charges one hourly rate for regular use but a higher hourly rate for designated "premium" areas. One c
N76 [4]

Answer: the service charge per hour for premium services is $5.5

the service charge per hour for regular services is $3

Step-by-step explanation:

Let x represent the service charge per hour for premium services.

Let y represent the service charge per hour for regular services.

One customer was charged $38 after spending 2 h in premium areas and 9 regular hours. It means that

2x + 9y = 38- - - - - - - - - - - 1

Another customer spent 3 h in premium areas and 6 regular hours and was charged $34.50. It means that

3x + 6y = 34.5- - - - - - - - - - -2

We would eliminate x by multiplying equation 1 by 3 and equation 2 by 2. It becomes

6x + 27y = 114

6x + 12y = 69

Subtracting, it becomes

15y = 45

y = 45/15

y = 3

Substituting y = 3 into equation 1, it becomes

2x + 9 × 3 = 38

2x + 27 = 38

2x = 38 - 27 = 11

x = 11/2 = 5.5

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please answer it now in two minutes
    8·1 answer
  • In a city of 64,000 people, there are 20,000 people under 25 years of age. What percent of the population is under 25 years of a
    7·1 answer
  • Simplify 10+6/2+3<br> 16/5<br> 3<br> 7<br> 11/3
    14·1 answer
  • 100 POINTS
    13·2 answers
  • Which speed is the fastest?
    7·2 answers
  • What is percent is 14 out of 25?
    14·1 answer
  • Find the solution set for this inequality. SHOW YOUR WORK OR NO CREDIT<br> -2x+4&gt;-4x+8
    12·2 answers
  • Write down the exact value of cos 30
    7·1 answer
  • A survey of favorite movie types found that 36% of people polled preferred comedies instead of action movies. if
    12·1 answer
  • I need this answered asap please help
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!