1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kryger [21]
3 years ago
8

How to do this, any answers?

Mathematics
2 answers:
Oduvanchick [21]3 years ago
8 0
6.75 she will give each of them
slega [8]3 years ago
8 0

Answer:

Eliza and each of her friends will get 6 marbles.

Step-by-step explanation:

First of all, we need to understand that she lost 18 marbles there for she will share 72 - 18 marbles with her friends. Therefore she will share 54 marbles between her and her friends. Now in order to find out the number of marbles each kid gets, we just have to divide 54 by the number of kids (including Eliza). So since there are 9 kids in total, the answer will be...

54 / 9 = 6

Therefore Eliza and each of her friends will get 6 marbles.      

You might be interested in
How do you find perimeter of a rectangle?
Paha777 [63]
You add the numbers of all 4 sides. 
3 0
3 years ago
What is the answer I'm so stuck this is so hard for dumb people like me helpppppppp
miskamm [114]
Well I don't remember the equation with all the numbrical stuff but if you times 5 and 5 than times 4 and 5 which is 25 and 20 take 20 away from 25 and you have your answer hope it helps
4 0
3 years ago
The hypotenuse of one side of a right angled triangle are 5cm and 4cm respectively. what is the length of the other side
AURORKA [14]
Answer: 3cm

Explanation:

We can use Pythagorean’s theorem to find that other side:

a^2 + b^2 = c^2
a^2 + 4^2 = 5^2
a^2 = 25 - 16
a^2 = 9
a = 3

Therefore, the other side is 3cm
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Diego measured the number of cups of water in 15 bottles of various sizes. He made this line plot to show how many of each size
Hunter-Best [27]

Answer:

A plot would be very useful to solve the question.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 2-quart carton of apple juice costs $4.56. What is the price per cup?
Ede4ka [16]

Answer:

57 cents

    or

$0.57

Step-by-step explanation:

1 quart= 4 cups

2 quarts=8 cups

8 cups=4.56

Divide each side by 8

1 cup=0.57

Hope this Helps!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • John (whose line of sight is 6 ft above horizontal) is trying to estimate the height of a tall oak tree. He first measures the a
    8·1 answer
  • \!/ [Please help ASAP, I need help Thanks.] \!/
    13·1 answer
  • 2(1 + 5x) = 5(2x – 1)
    9·2 answers
  • A distance of 200 meters in 25 seconds is ran what is the average speed of a sprinter
    5·2 answers
  • The sum of three consecutive number is 633 ,find the numbers
    6·1 answer
  • To watch a varsity basketball game, spectators must buy a ticket at the door. The cost of an adult ticket is $3.00 and the cost
    11·1 answer
  • Is y= -1/3x a direct variation?
    9·2 answers
  • Free 11 point, take it or leave it.
    6·2 answers
  • The moon appears red during a lunar eclipse because red is the __________ wavelength of light in the color spectrum present in s
    12·1 answer
  • Can Someone PLEASE HELP WITH THIS IXL? PLEASE HELP!! I DONT GET IT. PLEASEE HELP!! THIS IS A 6th GRADE IXL!! PLEASEEE HELP
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!