1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
6

PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
Anna71 [15]3 years ago
7 0

Answer:

If your asking which answer the thing is, its 2.

Step-by-step explanation:

Can't explain, I hope you understand . . .

You might be interested in
Evaluate the line integral, where c is the given curve. c y3 ds,
postnew [5]
Parameterizing \mathcal C by

\mathbf r(t)=(t^3,t)

with 0\le t\le2, we have

\mathrm ds=\|\mathbf r'(t)\|\,\mathrm dt=\sqrt{(3t^2)^2+1^2}\,\mathrm dt=\sqrt{9t^4+1}\,\mathrm dt

So

\displaystyle\int_{\mathcal C}y^3\,\mathrm ds=\int_{t=0}^{t=2}t^3\sqrt{9t^4+1}\,\mathrm dt
=\displaystyle\frac1{36}\int_0^236t^3\sqrt{9t^4+1}\,\mathrm dt
=\displaystyle\frac1{36}\int_{u=1}^{u=145}\sqrt u\,\mathrm du
=\dfrac{145^{3/2}-1}{54}
5 0
4 years ago
Find the five-number summary for the data. {231, 201, 221, 210, 225, 228, 212, 236, 225, 201, 216, 215, 231, 226, 206, 240}
pshichka [43]

Answer:

201, 206, 216, 228, 240

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which unit would you use to measure the weight of a car?<br><br> mg<br> kg<br> g<br> km
Mariulka [41]

Answer:

kg

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The new apartment you are about to sign a one-year lease on is $1,500 per month. The lease
slamgirl [31]

Answer:

The new apartment you are about to sign a one-year lease on is $1,500 per month. The lease

requires you to put up first month's rent and a $750 security deposit to move in. In addition,

5 0
3 years ago
9 years equals how many days
lakkis [162]
3285 days.This is the answer.
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Susan's property is assessed at $27,500. The property tax rate in her city is 3.25%.
    7·2 answers
  • What is the estimate of 324+285
    10·2 answers
  • The polynomial below is a perfect square trinomial of the form A2 - 2AB + B2.
    5·2 answers
  • Please Help! <br><br> what is a unit rate in math
    13·2 answers
  • 46 lbs of apples cost $414. How much would 29 lbs cost?
    13·1 answer
  • (x4- 4x2 + 5x - 1) = (x + 2)<br> Solve using remainder Therom
    12·1 answer
  • What is the ratio of the average number of catfish to the average number of all fish in the samples?
    10·1 answer
  • Which statement explains how you could use coordinate geometry to prove that quadrilateral ABCD is a square
    12·1 answer
  • The weather report says that there is a 20% chance of rain. What is the likelihood that it will rain?
    6·1 answer
  • Find the equation of a line in point slope form that crosses through points (3,-2) and (5,2)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!