Answer:
16
Step-by-step explanation:
2 x 8 is just another way of saying what would 8 + 8 be
for example, 5x5 would just 25 but 5+5+5+5+5 would also be 25
Hope this helps, sorry im not a good teacher:)
Answer: 200 minutes have to be used for the costs of both plans to be the same.
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of minutes that have to be used for the costs of both plans to be the same.
Package A is $35.00 per month with an additional charge of $0.15 per minute for long distance. This means that the cost of using package A for x minutes in a month would be
35 + 0.15x
Package B is $45.00 per month with an additional charge of $0.10 per minute for long distance. This means that the cost of using package A for x minutes in a month would be
45 + 0.1x
For both costs to be the same, it means that
35 + 0.15x = 45 + 0.1x
0.15x - 0.1x = 45 - 35
0.05x = 10
x = 10/0.05
x = 200
15.7 feet
and you are welcome
4 pairs of pants for $18.
Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:
18 / 4 = 4.50 per pair.
Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:
27 / 4.5 = 6
6 pairs of pants can be cleaned for $27.
Answer:
$10,100 000,000.006 but it says round to the dollar so it is $10,100 000,000
Step-by-step explanation:
136/100 × $7,426,470,588.24