1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
suter [353]
2 years ago
12

You pay $7.80 for 6 pounds of apples. Find the price per pound.

Mathematics
2 answers:
Morgarella [4.7K]2 years ago
8 0

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

▹ Answer

<em>$1.30</em>

<em></em>

▹ Step-by-Step Explanation

To find the price per pound, you have to divide the total amount of money by the amount of pounds:

$7.80/6 lbs = $1.30

Hope this helps!

CloutAnswers ❁

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

Nana76 [90]2 years ago
6 0

Answer:

$1.30

Step-by-step explanation:

Why you ask?

Because if you do $7.80 divided by 6 it equals $1.30

How do you check your answer you ask?

Multitply or answer by 6.

In other words, do $1.30 x 6 = $7.80.

Hope this helps!

You might be interested in
How do i rename 2/7 and 10/21 and whats the most common denominator for them
emmainna [20.7K]

Answer:

just multiply 7 by 21 and 21 by 7

like

2*21/7*21. + 10*7/21*7

41/147+ 70/147

111/147. Ans

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angle D=(7b+1) angle E=(2b+1) and angle F=(b+8) what is the measure of angle E
Mademuasel [1]

angleD=(7b+1)angle E=(2b+1)and angle F=(b+8)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the height of the tree show all work
poizon [28]

Answer:

x=32.91

Step-by-step explanation:

Given: Triangle

Find: x

_______

Tan(35°)=x/47

x=tan(35)×47

x=0.7×47

x=32.91

Hope it helps!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Savings account with 200$ and receive 4% interest for 7 years, how much would be in the account?
Fantom [35]

Answer:

256

Step-by-step explanation:

To calculate these kinds of things, I multiply the principal (200), the interest rate (0.04) and the time (7). This results in 56. However, since the question is how much would be in the account, it would be 200+56 which is 256.

5 0
2 years ago
Which example would be likely to give a valid conclusion?
alukav5142 [94]

Given: Different statement

To Determine: Which of the statement would give a valid conclusion

Solution

Please note that the statement must be a true representation of the population

7 0
1 year ago
Other questions:
  • The equivalent expression for 4g+2 using distributive property
    15·1 answer
  • Find the perimeter of ABC with vertices A (1,1), B (7,1), and C (1,9)
    12·1 answer
  • Malachi bought a new fishing rod. The regular price of the fishing rod was $125.99. He bought it on sale with a 15% discount. Sa
    7·1 answer
  • Which equation represents the transformed function below?
    15·2 answers
  • Some rectangles are not parallelograms.
    8·2 answers
  • Which cube is a unit cube?
    10·2 answers
  • Hey hey hey. help pls
    13·2 answers
  • Indicate the equation of the line, in standard form, that passes through (2, -4) and has a slope of 3/5. Enter your answer into
    14·1 answer
  • A college offers shuttle service from Olney Hall or Lot B to its campus quad. Both shuttles first depart their locations at ​9:1
    5·2 answers
  • What are the intercepts of this line?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!