1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
suter [353]
3 years ago
12

You pay $7.80 for 6 pounds of apples. Find the price per pound.

Mathematics
2 answers:
Morgarella [4.7K]3 years ago
8 0

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

▹ Answer

<em>$1.30</em>

<em></em>

▹ Step-by-Step Explanation

To find the price per pound, you have to divide the total amount of money by the amount of pounds:

$7.80/6 lbs = $1.30

Hope this helps!

CloutAnswers ❁

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

Nana76 [90]3 years ago
6 0

Answer:

$1.30

Step-by-step explanation:

Why you ask?

Because if you do $7.80 divided by 6 it equals $1.30

How do you check your answer you ask?

Multitply or answer by 6.

In other words, do $1.30 x 6 = $7.80.

Hope this helps!

You might be interested in
is this a alternate interior angle, corresponding angle, vertical angle, supplementary angle or linear pair?
Vika [28.1K]
That’s a vertical angle
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine the measure of ∠Y. images attached
Gwar [14]

Answer:

<h3>The answer is option C</h3>

Step-by-step explanation:

Since it's a right angled triangle we can use trigonometric ratios to find the value of ∠Y

To find the value of ∠Y we use tan

We have

\tan(∠Y)  =  \frac{25}{20}  \\  \tan(∠Y)  =  \frac{5}{4}  \\ ∠Y =  { \tan^{ - 1} } \frac{5}{4}  \\ ∠Y = 51.34019...

We have the final answer as

<h3>51.34°</h3>

Hope this helps you

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can you draw a trapazoid with 3 sides
Dima020 [189]

No. If it has three sides, then it's a triangle, and not a trapezoid.


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ASAP!!!
Nonamiya [84]

Answer:

Option C. Yes; y=2x

Step-by-step explanation:

we know that

A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form k=\frac{y}{x} or y=kx

In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin

so

In this problem

For x=0, y=0

That means ----> the line passes through the origin

<em>Find the value of k</em>

For x=2, y=4

k=\frac{y}{x} ----> k=\frac{4}{2}=2

For x=4, y=8

k=\frac{y}{x} ----> k=\frac{8}{4}=2

The values of k are equal

therefore

The table represent a direct variation

The equation is equal to

y=2x

5 0
3 years ago
it takes 1/2 of a gallon of paint 1/3 of the wall. How Many gallons of paint will it take to paint the entire wall. helppp me as
Sidana [21]

1/3 of the wall takes 1/2 gallon paint.

3(1/3 wall) takes 3(1/2 paint)

1 wall takes 3/2 paint

Answer: 1 \frac{1}{2} gallons paint

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Katrina drinks 0.5 gallons of water per day. Which expression shows how to find the number of cups of water she drinks in a week
    5·2 answers
  • High school track is shaped as a rectangle with a half circle side. Jake Plans on running four laps. How many meters will Jake r
    10·2 answers
  • Constructing a brick staircase: A brick staircase has a total of 30 steps. The bottom step requires 100 bricks. Each successive
    6·1 answer
  • What is the solution to the equation 3(2x+5) = 3х+4x?
    13·2 answers
  • What equation has x = -6 as the solution?
    15·1 answer
  • Anyoneee help im stuck !! 15 points!!
    10·1 answer
  • A batch of cookie dough will be sliced up into 100 cookies and then baked. 400 raisins have been included in the batch of dough,
    5·1 answer
  • Help please!!!! I’m confused
    15·1 answer
  • Double s, then multiply t by the result
    6·1 answer
  • 8. Translate triangle ABC 3 units right and 2 units down.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!