1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jlenok [28]
3 years ago
9

A local post office sells stamps in packs of 4,6,and 7. Andy bought se era packs of 6. Harry bought several packs of 7. Erin bou

gh several packs of 4. Each of the friends ended up with same amount of stamps. What is the smallest number of stamps th at each person could have purchased?
Mathematics
2 answers:
Whitepunk [10]3 years ago
8 0
Andy bought 21 packs. Harry bought 12 packs. Erin bought 21 packs.
Scilla [17]3 years ago
7 0
<span>Andy bought 21 packs. Harry bought 12 packs. Erin bought 21 packs and that is the answer for all of them. :)</span>
You might be interested in
Seventy weather balloons were sent up. Twenty-eight were found. What percent wer ound? 17​
In-s [12.5K]

Step-by-step explanation:

let the percent of found balloons be x

given,

total number of balloons= 70

number of found balloons= 28

according to the question,

x% of 70= 28

x/100 × 70 = 28

x=40

hence 40% of the balloons were found

5 0
3 years ago
4. If A = 45° and B = 30°, verify the following<br> (a) sin (A - B) = sinA.cosB - COSA, sinB.
noname [10]
Uhh enuhlish okkk hehehehe
7 0
2 years ago
Suppose you want to go to the ice skating rink and it costs $8 to rent ice skates and $3.75 per hour to skate, write an equation
8_murik_8 [283]

Answer:

c=8+3.75x, where:

c is the cost to go to the ice skating ring

x is the number of hours

Step-by-step explanation:

From the information given, the cost to go to the ice skating ring is equal to the cost to rent ice skates plus the result of multiplying the cost to skate per hour for the number of hours and the equation would be:

c=8+3.75x, where:

c is the cost to go to the ice skating ring

x is the number of hours

8 0
2 years ago
If the area of the rectangle is 60 square inches, what is the width of the rectangle?
lesya692 [45]

Answer:

put a picture up

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
How do u write 3 less than 9 times h
Veronika [31]
3<9h I hope this helps you
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2 1/2 is it a rational number
    5·1 answer
  • 1)An exam worth 172 points contains 30 questions. Some questions are worth 2 points, and the others are worth 9 points. How many
    8·1 answer
  • Colton has 32 blue marbles and 24 white marbles. If he wants to put them in identical groups without any left over, what is the
    7·2 answers
  • Convert:<br>84 ounces =<br>pounds<br>ounces​
    7·2 answers
  • Anyone know how to solve this ?? I need help
    8·1 answer
  • What is 32,020.20 rounded to the nearest tenth?
    15·2 answers
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Which slope-intercept equation is parallel to the line y = 2x – 4 and goes through the point (0, 5).
    14·2 answers
  • Please can someone help me. It’s not 26, please find X
    7·1 answer
  • Choose whether the expression is a result of multiplying
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!