1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allushta [10]
2 years ago
7

A 12-foot ladder is placed four feet from the base of a wall.

Mathematics
1 answer:
nikitadnepr [17]2 years ago
4 0

Answer:8sqrt 2 or sqrt 128

Step-by-step explanation:

We can use the Pythagorean Theorem. Since the ladder is leaning against the wall, it is the hypotenuse. It is also 4 feet away from the wall so 12^2-4^2=b^2 b^2=128 so b=8sqrt 2 or sqrt 128.

You might be interested in
Someone help me with this if you know the answer swipe up
zhuklara [117]
The answers would be A & E, or, 90° clockwise and also 270° counterclockwise:)
5 0
3 years ago
Which equation represents the line through (0,0) and (3, 4)?
Zina [86]

Answer:

y =  \frac{4}{3} x

8 0
3 years ago
The value of the square root of 82 is between which two integers?
zaharov [31]
The answer: 9 and 10 or 8 and 9
8x8=64
9x9=81
10x10=100
They are close by 18 so If it’s only an answer I would go for 8 and 9
8 0
3 years ago
The mean of the weights of a group of 100 men and women
Arte-miy333 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

160lb.

The mean of the weights of a group of 100 men and women is 160lb. If the number of men in the group is 60 and the mean weight of the men is 180lb, what is the mean weight of the women? For a set of data, the lower quartile is 19, the median is 31, and the upper quartile is 48.

7 0
2 years ago
the sales tax in your city is 4.4% and an item costs 3$ before tax how much tax will you pay on that item
Mashcka [7]

Answer:

$3.13

Step-by-step explanation:

3 x 1.044 = 3.132

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a true statement for 0 degrees less than theta less than 90 degrees?
    11·1 answer
  • A contractor purchases ceramic tile to remodel a kitchen floor. Each tile costs $4.00, and the adhesive and grouting material ne
    15·1 answer
  • What is the value of Q?
    5·1 answer
  • What is the sum of the arithmetic sequence 6, 14, 22,<br> if there are 26 terms
    12·1 answer
  • Apply the distributive property to create an equivalent expression.(7-4n) times 6
    13·1 answer
  • The paper cup is 9 cm tall and the circular opening has a radius of 2.5 cm.
    9·1 answer
  • Is x = 3 a solution to the inequality below?<br><br> 5 ≥ x
    9·2 answers
  • Solve for the length of the hypotenuse
    7·2 answers
  • A 9-foot piece of ribbon costs $20.07. What is the price per yard?
    6·1 answer
  • Which mixed number is equivalent to the improper fraction?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!