Graph 1: -3 is the slope
Graph 2: 4/5 is the slope
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
Answer:
2.43
Step-by-step explanation:
1.80 x 0.35 + 1.80
Answer:
11°
Step-by-step explanation:
tan ∅ = 20/100 = 0.2
∅ = 11.31°