1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sav [38]
3 years ago
6

What if Evelyn's dance class started at 11:00 am and lasted 1 hour and 25 minutes? At what time would her class end?describe how

this problem is different from problem 1
Mathematics
2 answers:
pishuonlain [190]3 years ago
7 0

Answer:

12:25

Step-by-step explanation:

You would add 1 to 11, and then add 25 to 00. You should get 12 and 25, as 1+1=12 and 0+25=25. Remember that 0 plus anything would always equal the greater number's value. I hope this helps and is correct!

andre [41]3 years ago
6 0

Answer:

it would end at 12:25 pm. We can not see problem one.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The cost of a taxi ride is represented by the function c(m)=2m+4, where m is the number of miles traveled. What is the cost per
galina1969 [7]

Answer:

cost per mile = $2.

Step-by-step explanation:

Given the cost function, c(m) = 2m + 4,

Where the m represents the number of miles traveled, and $2 is the cost per mile of the cab. The $4 represents the flat rate, a set fee, or the initial value.

Therefore, the cost per mile of the cab is $2.  

3 0
3 years ago
What is 035.584 rounded to the nearest half
Novay_Z [31]
It should be 35.5 now I gotta reach 20 characters
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the composite solid. Round your answer to the nearest hundredth.
zaharov [31]

Answer:

Volume of solid = 737 cm³ (Approx)

Step-by-step explanation:

Given:

Radius r = 4 cm

Length of cylinder = 12 cm

Find:

Volume of solid

Computation:

Volume of solid = Volume of hemisphere + Volume of cylinder

Volume of solid = (2/3)πr³ + πr²h

Volume of solid = (2/3)π(4)³ + π(4)²(12)

Volume of solid = 134 + 603

Volume of solid = 737 cm³ (Approx)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
You can buy 3 pounds of strawberries for 3.99 at Kroger knowing this what is the unit rate per pound of strawberries and how muc
Varvara68 [4.7K]

Answer:

  • 1.33 per pound
  • 6.65 for 5 pounds

Step-by-step explanation:

To find cost per pound, divide cost by pounds.

  3.99/(3 lb) = 1.33/lb . . . . cost per pound

The cost of 5 pounds will be found by multiplying that by 5:

  (1.33/lb)(5 lb) = 6.65 . . . cost of 5 pounds

7 0
2 years ago
HELPPP <br> I HATE LINKS
scZoUnD [109]

Pretty sure it´s 12.25

61.25 /5=12.5

you can check this by doing 12.5 x 5 ; 15 or 30 and you´ll get the same product in monthly earned

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which data display shows the number of observations? Check all that apply.
    15·2 answers
  • Helppp it’s due today!!
    7·1 answer
  • The slopes of LM and HN both equal 0. What can you conclude about the segments
    9·2 answers
  • The ground temperature at an airport is 12 °C. The temperature decreases by 5.4 °C for every increase of 1 kilometer above the g
    13·1 answer
  • Stephen has a bag of candy that he is dividing up between 4 friends. If Stephen and his friends each got at least 30 pieces of c
    15·1 answer
  • Determine two positive numbers whose product is 360, and the sum of one of the numbers and 10 times the other number is a minimu
    12·1 answer
  • Find y and simplify completely.
    15·2 answers
  • Translate the point (5,2)—&gt; 3 units to the left
    15·1 answer
  • Which is the better deal? $2.89 for 4 quarts or $4.39 for 6 quarts
    11·1 answer
  • A rectangle has a length x and a width y
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!