________________________________
<h2>Pie: </h2><h3>up = m ÷ ti</h3><h3>= $57 ÷ 8 Pies</h3><h3>= 7.125</h3><h3>= $39 ÷ 7.125</h3><h3>= ~ $5.47368</h3><h3>= $6</h3>
<h2>Juice: </h2><h3>up = m ÷ ti</h3><h3>= $57 ÷ 6 Juices</h3><h3>= 9.5</h3><h3>= $18 ÷ 9.5</h3><h3>= ~ $1.89473</h3><h3>= $1.50</h3>
<h2>The Price Of An Apple Pie Is $6 Each & The Price Of A Juice Is $1.50 Each.</h2>
________________________________
So $60/8= $7.5 which means each ticket is $7.5
$195/$7.5= 26
That means that 26 students can buy tickets with $195
Answer: I feel the answer is C
Step-by-step explanation:
Short Answer D
P(1) = 1(1+1)(2*1 + 1)/6
P(1) = 1(2)(2 +1) / 6
P(1) = 1(2)(3)/6
P(1) = 1
P(2) = 2(2+1)(2*2 + 1) / 6
P(2) = 2(3)(5) / 6
P(2) = 5 So this formula is adding as it goes along. To Find the Total all we need do is use the formula to calculate P(1) to P(7)
P(7) = 7*(7 + 1)(2*7 + 1)/6
P(7) = 7 * 8 * 15 / 6
P(7) = 7 * 4 * 5
P(7) = 140 <<<< Answer