1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
3 years ago
9

If y = 8 when x 8 when x = 3, find y when x = 45.

Mathematics
1 answer:
Zarrin [17]3 years ago
4 0

Answer:

y = 120

Step-by-step explanation:

y = kx ur finding k

8 = k 3 get k alone by dividing both sides by 3 --> 8/3 = k

k = 8/3

Y = 8/3 45 now your finding Y when x is 45

Y = 120

to make sure do 120 = 8/3 45 should equal the same

You might be interested in
Find the next two terms in the sequence. 0, 1, 4, 9, . . . a. 13, 18 b. 13, 17 c. 16, 23 d. 16, 25
Roman55 [17]
Well, we knew that from 0 to 1 you add '1', from 1 to 4 you add '3', from 4 to 9 you add '5', from 9 to ? you add '7'!

So 9+7=16.

16 to ? you add 9! 16+9=25

The next 2 terms are 16 and 25.
7 0
3 years ago
Jose paid 45.00$ for 5 movie tickets . EACH ticket cost the same amount . What was the cost of each movie ticket in dollars ?
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

divide 45 and 5, you get 9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help I’m in math class! Help please
AVprozaik [17]

Answer:

1350π cm^3 should be your answer

Step-by-step explanation:

15 x 15 x π = 225π

225π x 6 = 1350π

7 0
3 years ago
A paintball court charges an initial entrance fee plus a fixed price per ball.
m_a_m_a [10]

Answer : The cost of 10 balls will be, 13.5 dollars

Step-by-step explanation :

As we are given the following expression:

P=0.80\times n+5.50

where,

P = total price (in dollars)

n = number of balls used

Given:

n = number of balls used = 10

Now we have to determine the cost of 10 balls.

P=0.80\times n+5.50

P=0.80\times (10)+5.50

P=8+5.50

P=13.5\$

Thus, the cost of 10 balls will be, 13.5 dollars

4 0
3 years ago
Will give brainliest !! Helpppp please!
Drupady [299]
The answer is A your answer
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A ballroom is 60 ft long and 30 ft wide. Which of the following formulas is the correct formulas to determine the perimeter of t
    7·1 answer
  • What is an expression that is equivalent to 3(2p-3)
    10·2 answers
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • What is the answer to this equation <br> 50x^2-32y^2/-5x-4y
    10·2 answers
  • On a supply and demand graph, equilibrium is the point whereO the two curves meet.the supply curve begins.the supply curve ends.
    10·2 answers
  • Select the conic section that represents the equation. y = 2x^2 + 7​
    5·1 answer
  • Uehehejjdjdjejjejejjdjdjejejejejejjejejejeejjd
    8·2 answers
  • Please Help please .
    7·1 answer
  • Gabe paid $ 120 for 3 shirts and 2 pairs of pants.
    12·1 answer
  • Use of direct and indirect materials in production requires a credit to
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!