Answer: $1.18 per item
Step-by-step explanation:
9.44/8=$1.18 per item
Answer:
1.72973 oz/serving. Perhaps round to 1.73 oz, although there is only 1 sig fig in "4-pound bag." But the problem states "exactly."
Step-by-step explanation:
We want oz/serving, so let's convert the pounds of rice to total ounces of rice:
We are told that 16 oz = 1 pound. Make that a conversion factor: (16 oz/1 pound)
(4 pounds)*((16 oz/1 pound) = 64 ounces
We are told that 4 pounds (64 ounces) makes 37 servings. So:
(64 ounces)/(37 servings) = 1.72973 oz/serving
Roth IRA doesn't get you a tax deduction for the contributions, but the earnings grow tax free and you don't pay tax on the withdrawals after retirement. A traditional IRA gives you a tax deduction for the contributions at the time you make them, and the earnings grow tax free, but when you withdraw the money after retirement, you are taxed on it. The idea is that you are hopefully in a lower tax bracket at that point. So its only natural that Roth IRA is the best.
I could use the points so if you want to mark this as helpful that would be cool :)
Answer:
Union forces staged a surprise attack but were forced to retreat.
Step-by-step explanation: